RTÜK’te HDP’li üye kalmayacak

RTÜK’te HDP’li üye kalmayacak

RTÜK’te boşalan üyelikler için yapılacak seçimlerden önce yasa değişikliğine gidilmezse HDP üyesiz kalacak.

RTÜK’teki üye dağılımı 7 Haziran seçimlerinin ardından AKP 4, CHP 2, MHP 2 ve HDP 1 olarak şekillenmişti. RTÜK Yasası gereği üyelerin görev süresi 6 yıl. Geçen Temmuz ayında AKP ve CHP’nin 1’er üyesinin görev süresi sona erdi. AKP, milletvekili sayısı arrttığı için RTÜK’teki üye sayısının arttığını idda ediyor. Yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadığı için RTÜK’teki üye sayısının 9’dan 7’ye düşürülmesini planlıyor.
Cumhuriyet’tin haberine göre HDP kontenjanından seçilen üyenin, görev süresi kasım ayında sona erecek. AKP yöneticileri, boşalacak 3 üyenin 2’sinin AKP’den, 1’inin de CHP kontenjanından seçilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu durumda RTÜK’te AKP 5, CHP ve MHP 2’şer üyeyle temsil edilecek. Yeni bir düzenleme yapılmaması durumunda milletvekili dağılımına göre Meclis’in 3. partisi HDP’nin hiç üyesi kalmazken, 4. parti konumundaki MHP 2 üyeyle temsil edilecek. Meclisin açılmasının ardından AKP’nin üye seçimleri için harekete geçebileceği belirtiliyor.  (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER RTÜK

2 yorum yapılmış

 1. Binali Toplar 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Bize diyorlardı ki 'dindarlar yönetime gelince Hz. Ömer adaleti olacak' Bir sürü
  örnek veriyorlardı. Gelinen nokta ne adalet ne demokrasi. Kelimenin tam anlamı ile haksızlık
  zulüm. Vicdanları bilir.......
  Ama ötekiler safları sıklaştırmıyorlar. Vazgeçtim sıklaştırmaktan dirsek temasına bile gelmiyorlar. Bu da vicdan işi vesselam.......

 2. Sami Taşcı 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Türkiye'de göstermelikde olsa DEMOKRASİ var,işliyor diyebilen şom agızlılara ithaf olunur.Demokrasi falan yok.Sadece adının birkac harfi var ortalıkta.Onuda İktidar kendi,ne kullanıyor.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.