13 Ağustos 2017 16:23
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Ağustos 2017 16:52

REAL çalışanları hakları için yürüdü

İzmit'te haklarını alamayan REAL Hipermarket çalışanı 95 işçi Kandıra Sapağı’ndan REAL Mağazası’nın önüne kadar yürüdü.

REAL çalışanları hakları için yürüdü

Paylaş

2000 yılından beri faaliyet gösteren kentin ilk hipermarketi Real, Ocak ayının başında ekonomik nedenlerden dolayı atanan kayyımdan sonra iflas ettiğini açıkladı. İflastan sonra 2 mağazasını kapatan REAL hipermarket çalışanları haklarını alamadı. Hukuksal alanda hak mücadelesi veren yaklaşık 95 İzmit şubesi REAL Hipermarket çalışanı, İzmit Kaymakamlığı izniyle yürüyüş yaptı. Kandıra Sapağı’ndan başlayan yürüyüş, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’na oradan da REAL Mağazası önüne gelerek basın açıklamasıyla son buldu.

ÇOLUK ÇOCUK KATILDILAR

REAL çalışanlarına hak mücadelelerinde aile üyeleri de tam destek verdi. Çoluk çocuk ailecek katılınan yürüyüşte “Tazminat hakkımız söke söke alırız’”, “Babamın hakkı benim de hakkım” sloganları atıldı. Grup adına basın açıklaması gerçekleştiren Büşra Bulut, “Beğendik Grubu’nun borç toplamı 142 milyon 201 bin TL olarak açıklanırken, Real Hipermarketlerin sadece 713 bin TL olarak gösterilmiştir. Bu tabloya göre, asıl iflasını vermesi gereken ‘Beğendik’ grubu iken bunun yerine REAL Hipermarketlerinin, hileli yöntemlerle, içinin boşaltılarak, mallarının ara ara en sonunda toptan, Beğendik Mağazaları’na aktarılarak, kapatılmasının ve iflasını ilan edilmesinin mantığı var mı” açıklamasında bulundu.

Bulut, “Şuanda şirketimizin önünde ve içinde asılı olan tabelalara bir bakın. Ne diyor; tadilat nedeniyle kapalıyız. O zaman neden iflas verdiniz. Emeğinden başka kazancı olmayan yüzlerce insan, kazanılmış haklarını da sulandırarak işten çıkartınız. Yılların emeği ve çocuklarımızın geleceği olan tazminatlarımızın kuruşu kuruşuna ödenmesi için sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız” diyerek “Bunun hesabını kim soracak” dedi. İşçiler hep bir ağızdan hesabını biz soracağız derken, Bulut da, Kocaeli halkından ve yıllardır REAL Hipermarketi’nden alışveriş yapan müşterilerinden destek istediklerini belirtti. Güvenlik önlemlerinin yüksek seviye de alındığı yürüyüş basın açıklamasıyla son buldu. (İzmit/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Irak, Kanada'nın peşmergeye gönderdiği silahlara el koydu

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa