13 Ağustos 2017 15:45

Irak, Kanada'nın peşmergeye gönderdiği silahlara el koydu

Kanada'nın, Irak Kürdistan Bölgesel yönetiminin silahlı gücü peşmergelere gönderdiği silahlara merkezi Bağdat yönetimi tarafından el konuldu.

Irak, Kanada'nın peşmergeye gönderdiği silahlara el koydu

Paylaş

Kanada'nın, Irak Kürdistan Bölgesel yönetiminin silahlı gücü peşmergelere gönderdiği silahlara merkezi Bağdat yönetimi tarafından el konularak verilmediği belirtildi. Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, peşmerge güçlerine teslim edilmesi gereken silahlar konusunda sorumluluğun Bağdat yönetimi ve IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonda olduğunu belirtti.

Erbil merkezli uydudan yayın yapan K24 TV'de yer alan habere göre, Irak Kürdistan Bölgesel yönetiminin Peşmerge Bakanlığı bir açıklama yaparak, Bağdat yönetiminin Kanada hükümeti tarafından peşmergeler için gönderilen silahları, teslim etmediği bildirdi. Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, bu silahlar konusundaki sorumluluğun Bağdat yönetimi ve IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonda olduğunu beirtti. Bakanlık sözcüsü Hikmet, IŞİD'e karşı kurulan uluslararası konalisyona bu konuda ciddi bir araştırma yapması çağrısında da bulundu.

Peşmerge Bakanlığı'nın açıklaması, Kanada medyasında çıkan, Kanada'nın Peşmerge güçlerine silah ve mühimmat gönderdiği ancak, merkezi Bağdat yönetiminin bu silah ve mühimmatı Irak ordusu ve hükümete bağlı diğer resmi kolluk kuvvetlerine dağıttığı şeklindeki haberlerinin ardından geldi. Kanada basını, Peşmergeye verilmek üzere Bağdat’a gönderilen silahların Heşdi Şabi milislerine dağıtıldığını yazmış ve durumdan Başbakan Justin Trudeau ve partisini sorumlu tutmuştu. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Sofiane Feghouli Galatasaray'a geliyor

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump IŞİD’e karşı zafer ilan edebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa