10 Ağustos 2017 11:12

Dersim'de BEKSAV sanatçılarına para cezası verildi

Munzur Festivali’nin yasaklanmasını protesto için Dersim’de müzik dinletisi ve tiyatro gösterimi yapan BEKSAV sanatçılarına para cezası verildi.

Dersim'de BEKSAV sanatçılarına para cezası verildi

Paylaş

Dersim’de 17. Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin OHAL gerekçe gösterilerek vallilik tarafından yasaklanmasını protesto etmek için Dersim’in çeşitli noktalarında müzik dinletileri ve tiyatro gösterimleri gerçekleştiren Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) sanatçılarına kabahatler kanunu kapsamında para cezası verildi. 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan BEKSAV “Ne zamandan beri sanat yapmak kabahat haline geldi? Festival yasağını tanımadığımız gibi, bu cezaları da tanımıyoruz” diyerek şu sözlere yer verdi:  “Kabahatler Kanunu, Sanata İşlemez! Dersim halkının yıllardır gerçekleştirdiği Munzur Doğa ve Kültür Festivaline yönelik Valiliğin yasaklarına karşı gerçekleştirdiğimiz sokak etkinliklerine katılan vakfımız sanatçılarına, adreslerine gelen tebligatlarla kabahatler kanunundan para cezası kesildiğini öğrendik. Dersim merkezde Sanat Sokağı ve Seyit Rıza Parkında gerçekleştirilen etkinliklere katılan sanatçılara her bir etkinlik için 227 Lira para cezası kesilmiş. AKP’nin zihniyetinin sanata olan düşmanlığı öyle bir dereceye geldi ki, sokakta müzik yapmak, oyun oynamak kabahatler kanunu kapsamına giriyor. Ne zamandan beri sanat yapmak kabahat haline geldi? Festival yasağını tanımadığımız gibi, bu cezaları da tanımıyoruz.” 

‘MUNZUR FESTİVALİ KAYYUMUN DEĞİL, HALKINDIR’

Sokakta müzik ve tiyatro gösterimleri yapmanın kabahat olmadığını dile getiren BEKSAV sanatçıları asıl kabahatin Munzur Festivalinin yasaklanması olduğunu vurgulayarak “Asıl kabahat Dersim halkının yıllardır gerçekleştirdiği Munzur Festivalinin yasaklanmasıdır. Asıl kabahat Dersim halkının doğasının yağmalanması, yakılması, Munzur’un önüne kurulan barajlardır. Dersim halkının kendi öz iradesini tanımayıp kayyum atamaktır asıl kabahat.
Biz BEKSAV sanatçıları olarak “ Toplum için Sanat, İnsanlık için Bilim, Özgürlük için Politika” şiarını yükseltmeye devam edeceğiz. Bu sanat düşmanlığına karşı mücadele edeceğiz. Ve bir kez daha söylüyoruz; Munzur Festivali kayyumun değil, halkındır. Munzur Festivali yasaklanamaz! Kabahatlar kanunuz sanata işlemez, asıl kabahat sizindir!” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)


 

ÖNCEKİ HABER

Twitter, karanlık yüzünü masaüstünde de gösterecek

SONRAKİ HABER

İsveç’te "Müslümanlar teröristir" diyen kişiye nefret suçu cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa