09 Ağustos 2017 14:36

Adıyaman Üniversitesi'nin 'Arif'i gerçek çıktı

Adıyaman Üniversitesi'nin Fethullah Gülen cemaatine yönelik soruşturma komisyonunda geçtiği iddia edilen diyalog gerçek çıktı.

Adıyaman Üniversitesi'nin 'Arif'i gerçek çıktı

Paylaş

Adıyaman Üniversitesi'nde Fethullah Gülen cemaatine yönelik soruşturma için kurulan komisyon görüşmelerinde geçtiği iddia edilen bir diyalog sosyal medyada paylaşım rekoru kırmıştı. İddiaya göre diyalog şu şekilde:

"Adıyaman Üniversitesi FETÖ soruşturma komisyonu başkanı şüpheliye soruyor:
- Cemaat toplantılarına gitmişsin. Doğru mu?
- Evet gittim.
- Nasıl gittin?
- Arif götürdü.
- Arif kim?
- Yanınızda oturuyor.
Soruşturma şöyle devam ediyor:
- Arif bu adamı toplantılara sen mi götürdün?
- Başkanım, birlikte götürmüştük ya..."

ÜNİVERSİTE AÇIKLAMA YAPTI

İlerihaber’de yer alan habere göre; çoğu kişinin şaka zannettiği bu diyaloğun Adıyaman Üniversitesi'nin açıklamasıyla birlikte gerçek olduğu anlaşıldı. Adıyaman Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Arif" adlı şahsa ilişkin "Arif Bey, görüş olarak FETÖ'nün haz etmediği, ülkesini ve milletini seven bir kişidir" ifadeleri kullanılırken, şahsın soyadının verilmemesi dikkat çekti. 

Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bazı sosyal paylaşım sitelerinde, Adıyaman Üniversitesi’nde yürütülen FETÖ soruşturmasında yer alan bir personelin sohbetlere katıldığı yönünde paylaşımlar hakkında kamuoyunun doğru bilgi almasının gerektiği görülerek aşağıdaki bilgilerin paylaşılması ihtiyacı duyulmuştur.

'ARİF BEY ÜLKESİNİ VE MİLLETİNİ SEVEN BİR KİŞİDİR'

15 Temmuz darbe girişiminden sonra üniversitemizde FETÖ soruşturmaları ile ilgili toplam 4 komisyon kurulmuştur. Bunlardan biri idari personel ve diğer üçü ise akademik personelin soruşturması ile ilgilidir. İdari personelin soruşturmasında bir şüpheli ifade verirken, kendisinin gittiği sohbete - bu idari personel soruşturma heyetinde kayıt tutma maksatlı raportör olarak bulunan - Arif Beyin de gittiğinden bahsetmiştir. Akabinde raportör olarak bulunan bu kişinin de sorgusu yapılmış ve bu sohbete katılımının 2013 tarihinden önce olduğu ve 17-25 Aralık tarihinden çok önce bunlarla şiddetle karşı karşıya geldiği tespit edilmiştir. Arif Bey, görüş olarak FETÖ’nün haz etmediği, ülkesini ve milletini seven bir kişidir.

'CEMAAT SOHBETLERİNE BİLİNDİK ISRARLAR ÜZERİNE BİR İKİ KERE KATILMIŞTIR'

Sosyal medyada dolaşan FETÖ ile mücadelenin başlangıcını oluşturan soruşturmalara güveni sarsmaya ve mücadeleyi sulandırmaya çalışan bu yayında yanlış ve yalan olan net durumlar şunlardır:

1. Raportör, 2012 yılında bu sohbet toplantısına bilindik ısrarlar üzerine bir iki kere katılmıştır. Hiçbir zaman bu toplantılara insan taşıyan durumunda olmamıştır. Taşıyan durumundaki kişi ise kamu görevinden ihraç edilmiştir.

2. Komisyon başkanı olan akademisyen ise FETÖ karşıtı olup, bu sohbetlerin olduğu zamanda henüz Adıyaman Üniversitesi’nde değildi. Sohbetlerle uzaktan yakından bir alakası yoktur.

3. Söz konusu FETÖ soruşturma komisyonu, personel hakkında etkin ve sağlıklı bir soruşturma yapmış olup, tespit edilen personelin Üniversitemizden ihracı için YÖK’e bilgi sağlamıştır. 

'BİRKAÇ KERE SOHBETE GİTTİ DİYE FETÖ'CÜ OLDUĞUNU SÖYLEMEK...'

Kişinin birkaç kere sohbete gitmiş olmasıyla FETÖ'cü olduğunu söylemek, mahkemelerde yapılan alaycı savunmalara bir destek oluşturma amaçlı olarak, katmerli yalanlarla masa başında üretilmiştir. Adıyaman Üniversitesinde FETÖ ile yürütülen mücadelede asla bir zafiyet içinde olunması mümkün değildir. Üniversitemiz 2012 yılı ortasından beri bu hain örgüt ile mücadele etmektedir. Bu sebeple, yıllardır bilerek ya da bilmeyerek bu hain örgütün aleti olan bir iki yerel basın/medya, soruşturmalar başlar başlamaz tezvirat ile soruşturmaları sulandırmaya ve akamete uğratmaya çabalamışlardır. Bu meyanda yapılan haberlerle ilgili olarak, Üniversitemizin FETÖ ile mücadelesini sekteye uğratmak amaçlı olduğu her defasında Adli makamlara beyan edilmiş ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Mahkemeler önünde olan bu konuların yalanlarla abartılarak sulandırılmasına rağmen, bu hain örgüt mensupları hak ettikleri cezaları bulacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Cumhuriyet, Nuray Mert'in yazılarına son verdi

SONRAKİ HABER

31 Mart yerel seçimleri öncesi 'hayali seçmen' vakaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa