07 Ağustos 2017 18:44
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2017 18:48

Almanya'dan Erdoğan'a 'Nazi dönemi' göndermesi

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Schäfer sanıklara tek tip üniforma uygulamasını Nazi dönemine benzetti.

Almanya'dan Erdoğan'a 'Nazi dönemi' göndermesi

Paylaş

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'de tutuklu Alman vatandaşlarıyla ilgili siyasilerin söylemini eleştirdi. Sözcü, sanıklara tek tip üniforma uygulamasını Nazi dönemine benzetti.

DW Türkçe'nin haberine göre, Alman hükümeti, Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının kısa süre içinde serbest bırakılacaklarına dair umut olmadığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, son olarak 5 Temmuz'da Büyükada'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan insan hakları aktivisti Peter Steudtner'in durumunu ve Türk hükümetinin tutuklularla ilgili "peşin hükümlü" açıklamalarını sert bir şekilde eleştirdi.

Alman vatandaşı Peter Steudtner'in geçen hafta Silivri Cezaevi'ne nakledilmesinin ardından tutukluluk koşullarının kötüleştiğini belirten Schäfer, tutuklanmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen Steudtner'in somut olarak neyle suçlandığının açıklığa kavuşmadığını vurguladı. İki çocuk babası Steudtner'in hukuk devletine yaraşır makul bir prosedür olmaksızın hapis tutulduğunu kaydeden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Tüm bunlar korkunç ve giderek büyüyerek insani bir dram halini alıyor" diye konuştu.

Steudtner, Türk insan hakları aktivistlerinin katıldığı bir atölye çalışmasında enformasyon teknolojileri güvenliği uzmanı bir eğitmen olarak yer almıştı. Steudtner ile birlikte İsveçli IT uzmanı Ali Gharavi ve aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser'in de bulunduğu 8 Türk aktivist de gözaltına alınmıştı.

‘PEŞİN HÜKÜM’ ELEŞTİRİSİ

Schäfer, 6 Mayıs'ta tutuklanan Alman vatandaşı Meşale Tolu ile ilgili olarak ise "en azından suçlamanın belli olduğunu" ve "yargı sürecinde suçun kanıtlanması umudu bulunduğunu" söyledi. İddianamede "terör örgütü propagandası yapmak" ve "terör örgütüne üye olmakla" suçlanan Tolu için 15 yıl hapis cezası isteniyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına atıfla "siyasi çevrelerin peşin hükümlülüğünü" de eleştirerek, "Bu durumun Türk yargısı için hukuk devleti ilkelerine uygun ve orantılı yargı sürecini imkansız kılacağı" endişesini dile getirdi.

Erdoğan, Steudtner ve şubat ayında tutuklanan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'i kamuoyu önünde "ajan olmak" ve "teröre destek vermekle" suçlamıştı.

‘NAZİ DÖNEMİ’ BENZETMESİ

Schäfer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sanıklara tek tip kıyafet konusunda yaptığı açıklamayı da sert dille eleştirerek, "Hukuki açıdan bu konuda bir değerlendirmede bulunamam. Ama bizim ülkemizi Nazi yöntemleri uygulamakla suçlayan birinin, şahsen bir Alman olarak bana Almanya'daki kötü bir döneme dair kötü hatıraları uyandıran şeyler yapmasını dikkat çekici buluyorum" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İki nehir arası ekinler susuzluktan kurudu

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa