07 Ağustos 2017 14:51

Akıncı üssü davası: Akın Öztürk, fotoğraflarını kabul etti

Akıncı üssü davasında Akın Öztürk, üs fotoğrafındaki şahsın kendisi olduğunu kabul etti. Öztürk, darbeyi Hulusi Akar'dan öğrendiğini öne sürdü.

Akıncı üssü davası: Akın Öztürk, fotoğraflarını kabul etti

Paylaş

Akıncı Üssü davasında çapraz sorgusu yapılan darbe girişiminin asker sanığı Eski General Akın Öztürk, Akıncı Üssündeki fotoğrafını kabul etti. Böylece ilk kez bir sanık Akıncı Üssü koridorlarında kendisini teşhis etmiş oldu.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssündeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın beşinci celsesi görülüyor. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsündeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM, Başbakanlık, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da arasında bulunduğu müştekilerin avukatları ve bazı müştekiler katıldı.

İLK KEZ BİR SANIK KENDİSİNİ TEŞHİS ETTİ

Duruşmada o dönem YAŞ üyesi olan Akın Öztürk’ün çapraz sorgusuna  geçildi. Akın Öztürk’e  Akıncı Üssündeki çekilen 15 fotoğraf gösterildi ve kendisi olup olmadığı soruldu. Arka arkaya 15 fotoğraf gösterildi. Akın Öztürk kendisi olduğunu kabul etti. Fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu kabul eden Öztürk, rahat tavırlar içinde olmadığını savundu. Böylece ilk kez bir kişi Akıncı Üssünde kendisini teşhis etti. Daha önce ifade veren sanıklar fotoğrafları reddetmişler, orada olmadıklarını öne sürmüşlerdi.

‘HULUSİ AKAR’DAN ÖĞRENDİM’

Akın Öztürk ayrıca “darbe girişimi olduğunu Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’dan öğrendiğini” öne sürdü. Sanık avukatlarından Şemsettin Altan, şu anda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olan Nihat Kökmen’in, 16 Temmuz’da Akın Öztürk’ün Akıncı’dan ayrılma teşebbüslerine dair ifadesini okuyarak, “Eğer bu ifade doğruysa geceden sabaha kadar tek görgü şahidiniz olan Hulusi Akar, ‘Akın’ın işini çözün’ derken kamuoyu ve basın sizi nasıl bir numara ilan etti? Akar da mı sizin hakkınızda yanıldı?” sorusunu yöneltti?

Akın Öztürk, o gün Akar’la birlikte Çankaya Köşkü’ne giden Mehmet Dişli’nin, kendisi için 5-10 defa Eskişehir harekat merkezini aradığını, en son Akar’ın Başbakan ile konuşup, Nihat Kökmen’i aradığını söylediğini belirterek, “Ben de zaten Akar’ın, Başbakan ve toplantıdakilere, ‘Siz ne diyorsunuz, gidin ya’ diyerek, benim kendisine yardım etmeye çalıştığımı anlattığını duydum. Tanığı Dişli Generaldir, sorun” dedi. Avukat Altan 400 gün geçtiği halde Akar’ın kendisine niye sahip çıkmadığını sorması üzerine de Öztürk, zaman geçince bazı şeylerin değiştiğini, hava kuvvetleri komutanın da sonradan değişik şeyler söylediğini kaydetti.

'KIŞLALARDAN ÇIKILMAYACAK EMRİ VERİLSE DARBE TEŞEBBÜSÜ GERÇEKLEŞMEZDİ'

Akın Öztürk’e, “Madem Hulusi Akar kabul etmedi, darbeciler neden mesela kara kuvvetleri komutanını başlarına geçmeye zorlamadı?” sorusu yöneltildi. Böyle bir konuyu hiç düşünmediğini belirten Öztürk, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın, “Komuta kademesi kışlalardan çıkılmayacak emri verse bu teşebbüs gerçekleşemezdi” şeklindeki ifadesine katıldığını söyledi.

Öztürk şunları anlattı: “Ben yanına girene kadar neler olduğunu bilmiyorum. Sonrasında kesinlikle ona karşı bir saygısız tavır zinhar görmedim. Verdiği emirlerin hepsine baş üstüne dendi. Bir komutana nasıl davranılırsa öyle ve aynen önceki gibi davranıldı. İstediği zaman telefonla görüşme imkanı vardı. Filolara gitmedi.”

Öztürk, 15 Temmuz’da çekilen fotoğraflar gösterildiğinde, fotoğraflardaki kişinin kendisi olduğunu söyledi. Darbe girişimi için “Üst akıl” ifadesini kullanan Akın Öztürk “Üst akıl kim?” sorusunu ise “Birileri birilerini kullandı” diye yanıtladı. Öztürk, ‘FETÖ’ üyesi olmadığını da savundu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Mülteciler avukata erişemiyor, adil yargılanmıyor

SONRAKİ HABER

Acil Tıp Teknisyenliği Mezunları olarak adil atama istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa