Mardin'de toplantı, yürüyüş ve açıklamalar izne bağlandı

Mardin'de toplantı, yürüyüş ve açıklamalar izne bağlandı

Mardin Valiliği, toplantı, yürüyüş ve açıklamaların istismar edildiğini öne sürerek tüm etkinlikleri izne bağladı.

OHAL, halkın demokratik eylem ve etkinliklerini engellemek için kullanılmaya devam ediliyor. Mardin Valiliği, 1-31 Ağustos tarihleri arasındaki toplantı, yürüyüş ve açıklamaları izne bağladı.

Valilik açıklamasında izin şartına "Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri gibi temel hak ve özgürlüklerin terör örgütü tarafından istismar edildiği" gerekçesi gösterildi.

Mardin Valiliği'nin açıklaması şöyle:

"Terör örgütleri; bir yandan yollara el yapımı patlayıcı döşeyerek güvenlik güçlerimize ve masum vatandaşlarımıza silahlı saldırıda bulunmak gibi terörist yöntemler kullandığı, öte yandan anayasa ve yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri gibi temel hak ve özgürlükleri istismar etmektedir.  Ayrıca elde edilen istihbari bilgilerde, yapılacak etkinlik ve toplantılara katılacak kişilere karşı terör örgütlerinin çeşitli saldırı vb. provokatif eylemlerde bulunabileceği ve yine barışçıl etkinliklerin terör örgütleri tarafından istismar edilerek örgütlerin propagandasına dönüştürülebileceği ve yine benzer etkinliklerin karşıt görüşlü gruplar arasında istenmeyen olaylara neden olabileceği değerlendirilmektedir. Bu nedenle; yukarıdaki gerekçeler ve ilgili kanun maddelerinin verdiği yetkilere dayanarak, milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla; İlimiz genelinde devlet kurum ve kuruluşlarının yapacağı resmi programlar ve etkinlikler hariç 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantısı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart asma ve bildiri dağıtma vb. tüm etkinlikler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun Ek-1 Maddesi kapsamında açık alanda düzenlenecek olan oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösterilerin 01.08.2017 Salı gününden 31.08.2017 Perşembe gününe kadar (30) gün süre ile kaymakamlıklardan alınacak izne bağlanmıştır." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Mardin