ÖGİ'den basına yönelik hak ihlalleri raporu

ÖGİ'den basına yönelik hak ihlalleri raporu

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) temmuz ayında gazetecilerin yaşadığı hak ihlallerini raporlaştırıp kamuoyuyla paylaştı.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) temmuz ayında gazetecilerin yaşadığı hak ihlallerine ilişkin raporunu kamuoyuyla paylaştı. ÖGİ raporunda, Temmuz ayında 5 gazetecinin tutuklandığına, 41 gazetecinin yargılandığına 5 TV' nin ise lisansının iptal edildiğine dikkat çekti. Kürtçe açıklamayı ÖGİ Sözcüsü Hakkı Botan yaparken Türkçe açıklamayı KHK ile kapatılan Özgür Gün TV Haber Müdürü  Ömer Tur yaptı.

‘BİR HÜKÜMET İÇİN DAHA KÖTÜ BİR KARNE OLAMAZ’

Açıklamada konuşan Ömer Tur, Türkiye'de gazetecilere yönelik baskıların her geçen gün arttığını ifade ederek “ Türkiye'de 9 gazeteci tahliye edilmesine rağmen hâlâ 171 gazeteci zindanda. Türkiye'de yaşanan hak ihlalleri ve baskılar dünyanın tümünde yaşanan hak ihlalleri ve baskıları aşmış durumda. Bir hükümet için bundan daha kötü karne olamaz. Gazetecilerin faaliyeti casuslukla eş değer görüldüğüne tanıklık ediyoruz. Dihaber Muhabiri Erdoğan Alayumat casuslukla  itham edilerek tutuklandı. Buna karşı basın kurumlarının sessiz kalması da kabul edilir değil. Alayumat’ın casuslukla suçlanarak tutuklanması en az gazeteci Can Dündar ve Enis Berberoğlu’nun casuslukla suçlanması kadar tehlikeli ve kabul edilemezdir. Bu ay tutuklanan gazetecilerin tamamının bölgeden olması gazetecilerin bütününün Kürdistan bağlantılı olması dikkat çekilmesi bir noktadır. Bunun teşhiri ve takibi yapılmadıkça Türkiye’de gazeteciliğin özgürleştirilmesi hayalden öteye geçemez” şeklinde konuştu. 

Basına yönelik temmuz ayı  hak ihlalleri şöyle; 

 171 gazeteci tutuklu 

 25 gazeteci gözaltına alındı.

3 haber sitesinin btk tarafından erişimi engellendi.

41 gazeteci yargılandı.

5 gazeteci tutuklandı.

5 Tv’ninlisansı Rtük tarafından iptal edildi.

3 gazeteciye 9 yıl 10 ay 7 gün hapis cezası verildi.

3 gazeteci öldürüldü.

9 gazeteci tahliye edildi. (Diyarbakır/ EVRENSEL)

www.evrensel.net