Katalonya'nın bağımsızlık yolu kapatılıyor!

Katalonya'nın bağımsızlık yolu kapatılıyor!

İspanya'da Anayasa Mahkemesi, Katalonya'nın bağımsızlığı için kilit rolde olan bağımsızlık yasası düzenlemelerini askıya aldı.

Filiz YAVUZ
Madrid

İspanya’da Anayasa Mahkemesi Katalonya’nın bağımsızlık referandumuna doğru giden temel yolu askıya aldı. Katalonya Bölgesel Hükümeti Başkanı Carles Puigdemot, “Hiç bir yasak, hiç bir tehdit Katalanları demokratik bir biçimde gelecekleri için kara vermekten alıkoyamayacak” demişti. 

İspanya’da referandum gerginliği sürüyor. Anayasa Mahkemesi bağımsızlık yasasının oluşturulması ve bu yasanın kabulü için Bölgesel Meclis’ten geçirilen bütün düzenlemeleri askıya aldı. Karar mahkeme heyetinde oy birliğiyle kabul edildi.

Katalonya Hükümeti’nden gelen ilk yorum, hakimlerin İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un isteğine uygun davrandığı yolunda oldu. 1 Ekim’de yapılması planlanan Katalonya Bağımsızlık Referandumunu Anayasa Mahkemesi’ne İspanya Hükümeti taşımıştı.

Puigdemot 23 Temmuz'da “Hiç bir yasak, hiç bir tehdit Katalanları demokratik bir biçimde gelecekleri için kara vermekten alıkoyamayacak” demişti.

40 BİN KATALAN SOKAĞA ÇIKTI

Başbakanı Rajoy defalarca kez Katalonya referandumunun anayasaya aykırı olduğunu söylemiş ve Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’un bağımsızlık referandumu için müzakere önerisi üzerine ise "İstemiyorum, inanmıyorum ve benim başkanlığım sırasında olmayacak” diye konuşmuştu.

Merkezi hükümetin bu tavrı üzerine 11 Haziran’da 40 bin katalan sokağa çıkarak referandumun yapılacağını duyuran Katalonya Hükümetine destek gösterisi yapmıştı. Dünya çapında en tanınmış Katalanlardan olan FC Barcelona takımının eski oyuncusu ve Manchester City’nin teknik direktörü Pep Guardiola, okuduğu bağımsızlık manifestosunda “İspanya istemese de referanduma gideceğiz” demişti. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Katalonyaİspanya