26 Temmuz 2017 10:15

Soner Yalçın'dan 'Canikli'yi kim, niye yedi' yazısı

Nurettin Canikli'nin savunma bakanlığına alınmasını değerlendiren Soner Yalçın, 'FETÖ'nün sol cebinden alınan TMSF malları sağ cebine konacak' dedi.

Paylaş

Başbakan Yardımcılığından Savunma Bakanlığına alınan Nurettin Canikli’nin pozisyon değişikliğine ilişkin tartışmalar sürüyor.

Konuya dair Nagehan Alçı’nın Habertürk’te yazdığı yazıda Canikli’nin “iktisadi doktrin olarak piyasacı değil devletçi olduğu” belirtilerek “TMSF’nin elinde şu son olaylardan sonra binlerce şirket birikti. Bu şirketlerin özelleştirilmesine şiddetle karşı çıkan hep Canikli oldu” ifadeleri kullanılmıştı.

YALÇIN: CANİKLİ’Yİ YEDİLER

Sözcü’den Soner Yalçın ise bugün “Canikli’yi yediler” başlıklı bir köşe yazısı yazdı.

Yalçın, ‘FETÖ’ye ait TMSF bünyesinde 965 şirket olduğunu, bu şirketlerin büyüklüğünün yaklaşık 41 milyar lira olduğunu hatırlatarak “Yakın gelecekte Türkiye tarihinin en büyük TMSF satışları gündemde olacak. FETÖ mallarının yeni sahipleri kimler olacak?” sorusunu sordu.

‘FETÖ MALLARI İÇİN PUSUDA BEKLEYENLER’

Kabine değişikliğinde yapılmayan vurgunun “FETÖ ile etkin mücadele etmek için bu değişiklikler yapıldı” olduğunu söyleyen Yalçın, “FETÖ ile mücadele artık sıradanlaştırıldı... FETÖ mallarını üç kuruşa almak için bazı kişiler pusuda bekliyor” dedi.

‘PLASTİK ADAM’

Gülen Cemaati’yle ilişkili olan ancak AKP tarafından da kollanan “Plastik Adam” olarak adlandırdığı iş adamı Mehmet Çeker’den isim vermeden söz eden Yalçın, bu ve buna benzer isimlerin TMSF mallarının peşinde olduğunu söyledi.

ALÇI’YA İMALI ELEŞTİRİ

“Demek… – Nurettin Canikli, iktisadi doktrin olarak piyasacı değil, devletçi bakış açısına sahip olduğu için koltuğu değiştirildi.
Demek… – Nurettin Canikli özelleştirmeye karşı olduğu için TMSF elindeki binlerce şirket devlette kaldı.
Demek… Kurucusu olduğu AKP (ile Yıldırım ve Erdoğan), Nurettin Canikli'yi bir yıllık performansı sonucu anca tanıyabildi!
Şaka mı bu politik değerlendirme?” sözleriyle Nagehan Alçı’yı eleştiren Yalçın, “Mesele, TMSF elindeki Bank Asya'dan zamanında alınmış krediler filan olmasın?” diyerek Alçı ve eşi Rasim Ozan Kütahyalı’nın Bank Asya’dan çektiği kredileri hatırlattı.

‘FETÖ’NÜN SOL CEBİNDEN ALINAN MALLAR SAĞ CEBİNE KONACAK’

Yalçın, Canikli’nin SPK, BDDK ve TMSF’den uzaklaştırıldığını belirterek “FETÖ'nün sol cebinden alınıp TMSF'ye konan bu mallar yakın gelecekte FETÖ'nün sağ cebine konacak!” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Batman’da kum ocakları boğulma vakalarına davetiye çıkarıyor

SONRAKİ HABER

Otomobil tekeli Daimler'in "tasarruf planı"nda 1100 çalışanın işten çıkarılması var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa