26 Temmuz 2017 04:09

Sosyal medya çocuklarınızı robota çevirmiyor

Ebeveynler, sosyal medyanın çocukların hayata girmesi ve yer edinmesine karşı endişeleniyor.

Paylaş

Carissa LINTAO 

Çoğu ebeveyn sosyal medyanın çocuklarının beyin hücrelerini öldürdüğünü düşünerek sosyal medya kullanımı hakkında endişe duyuyor. Ancak beyin hücrelerinin ölmesi konusunda endişelenmemeliler. Ebeveynlerin, çocuklarının kendilerini geliştirmek için sosyal medyayı kullandıklarını görmesi gerekiyor.  

Çocuklar artık İnstagram’da kârlı işletmeler yürütüyor, musical.ly’de dans becerilerini güçlendiriyor, Youtube’da sanatsal yeteneklerini sergiliyor ve çok daha fazlasını yapıyor. 

SOSYAL MEDYA, BU KUŞAĞIN SOSYAL PARA BİRİMİ

Ebeveynler  çocuğun sosyalleşme yönteminden daima şikayet eder. Çocuklar arkadaşlarına özelden mesaj attıklarında, aileler onlara telefonu kullanmalarını söyler. Fakat kızlar erkek arkadaşlarıyla saatlerce konuşmak için telefonu kullandığında, ebeveynler el yazısı bir mektubun duygusallığı hakkında söylenir. Ebeveynler muhtemelen kalem ve kağıt icat edildiğinde de şikayetçiydi. 

SOSYAL MEDYA, BU KUŞAĞIN TEMEL İLETİŞİM BİÇİMİ

Dijital medya üzerine yapılan bir araştırmaya göre: “İnternet üzerinde vakit geçirmek, gençlerin dijital çağda yetkin vatandaş olabilmeleri için soysal ve teknik beceriler edinmeleri şart. Modern topluma tam olarak dahil olabilmek için çocuklar temel sosyal ve teknik becerileri öğreniyorlar.”

Çocuklar bir ekran aracılığıyla sosyalleştikleri için, bu onların robotlara dönüşecekleri  anlamına gelmez, aslında tam tersi. İşte birkaç gerçek:

• Sosyal medya kullanan çocuklar diğer insanlara karşı daha sempatik.
•Sosyal ağlar mevcut olan dostlukların ve ilişkilerin kalitesini geliştirir
• Gençler ve çocuklar yaratıcılıklarını, müzikal ve sanatsal çabalarını paylaşarak artırıyor ve geliştiriyorlar. 
• Gençler daha az yalnızlar.

YENİ NESİLLE TANIŞIN

İşte İnstagramı etkileyen iki olağanüstü kız.

Addy – 8 yaşında

Addy, seksiz yaşında bir halterci. Addy bir dlifts İnstagram hesabında paylaşımları egzersiz rutinleri etrafında dönüyor. Videoları eğlenceli bir hava verirken, squat, deadlift ve press yapabildiğini de gösteriyor. 
Ve ailesine göre halterci olması onun gelişimini engellemez. “... doğru tekniği öğrettiğinde ve tecrübeli bir haltercinin gözetiminde çocukların ağırlık kaldırması güvenli ve faydalıdır. Zarar görmemeleri için ve sıkı çalışmalarından elde edilen sonuçları görebilmeleri için onlara sağlam teknik öğretmek en önemli şeydir.”

Hannah – 16 yaşında

Sosyal medyayı iyi şeyler için kullanan çocuklar bulmak için çok da zorlanmazsınız. Hannahlaurenmua olarak da bilinen Hannah, benim en yakın arkadaşlarımdan biri ve internet üzerinde ve dışında her karşılaştığı kız için bir ilham kaynağı. 
İnstagramı neden kullandığını sorduğumda : “Makyajımı sergilemek istediğim için hesabımı 2015’te açtım, ama aynı zamanda diğer kızlar üzerinde de olumlu bir etki bırakmak istedim. Eğer o kızın göz kalemini yapışından hoşlanıyorsanız, resmine yorum yapın ve ona göz kalemini sevdiğinizi söyleyin! İyi olmak zor bir şey değil, bir birimize destek olmalıyız,” dedi.

Hannah’nın hayalli New York moda haftasında veya bir Broadway şovu için makyaj sanatçısı olmak. 

SOSYAL MEDYA GELECEĞİMİZDİR

Ebeveynler, sosyal medya söz konusu olduğunda iyimser veya kötümser olmayı seçebilirler, ancak yeni neslin üretken, sosyal, yaratıcı ve yaşayabileceklerini en iyi seklinde yaşadıkları inkar edilemez.


thenextweb.com’dan çeviren Ceren SAĞIR

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kavganın şairi Adnan Yücel unutulmadı

SONRAKİ HABER

Şişli'de inşaat alanında çökme meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...