19 Temmuz 2017 15:13

'Tweetler photoshop' diyen Bakan Sarıeroğlu arşive yakalandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Fethullah Gülen'den alıntı yaptığı tweet için 'photoshop' dedi ama arşiv bakanı yakaladı.

Paylaş

Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Fethullah Gülen'den alıntı yaptığı tweet'lerinin ortaya çıkması sonrası yeni görevine Twitter hesabını kapatarak başladı. Sarıeroğlu daha sonra yeni bir hesap açarken o paylaşımlar için 'photoshop' dedi ancak arşiv acemi bakanı yalanladı.

'MAVİ TİK'Lİ HESABINI İNKAR ETTİ, 'PHOTOSHOP' DEDİ

Sarıeroğlu’ya ait görünen ve resmi hesap anlamına gelen "mavi tik"li hesaptan 2013 yılında yapılan "Erdoğan zeytinyağı gibi, AKP'yi eleştirmek fırsatçılıkmış" paylaşımı, sosyal medyada gündem olmuştu. Sarıeroğlu'na ait görünen hesaptan, yine 2013 yılında düzenlenen Gezi Parkı eylemleri sürecinde SoL Haber Portalı'nda yer alan bir haberin alıntılandığı ve "AKP Gezi Parkı'na yine şafak vakti saldırdı" ifadesinin kullanıldığı görülmüştü. 

Ancak bu paylaşımların gündeme gelmesinin ardından @jarseroglu kullanıcı adıyla yeni bir Twitter hesabı açan Jale Sarıeroğlu, "Jülide Sarıeroğlu resmi twitter adresi bu adrestir. Bunun dışındaki paylaşımlar tarafımıza ait değildir" dedi.

'PHOTOSHOP' DEDİĞİ TWEET'LERE ULAŞILABİLİYOR

Sarıeroğlu daha sonra yeni hesabından attığı tweet'te "Hakkımda atmış olduğum öne sürülen tweetler photoshop ile yapıp medyaya sürülmüştür. Dikkatli bakarsanız o ekran görüntülerine anlayacaksınız" dedi.

Eski hesabını silen Sarıeroğlu, böylece eski tweet'lerine ulaşılamayacağını düşündü ancak Evrensel'in Bilişim Yazarı Gökhan Bayram, archive.is'ten Jülide Sarıeroğlu'nun 'montaj' olduğunu iddia ettiği tweet'in orijinal halini paylaştı. (HABER MERKEZİ)

SARIEROĞLU: DURUMU KAMUOYUNUN VİCDANINA SUNUYORUM

Sarıeroğlu, konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve “Medyada haberlere konu edilen mesajların niçin ve hangi amaçla atıldığı bellidir. Buna rağmen, şahsımla ilgili kasıtlı olarak yanıltıcı haberler yapanların ve yayanların iyi niyetli olmadıklarını belirtmek istiyorum. Hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla, durumu kamuoyunun bilgisine ve vicdanına sunuyorum” dedi.

Sarıeroğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce Genel Başkan Danışmanı olarak vazife yürüttüğüm Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanının, Akil İnsanlar Heyeti üyesi olarak görevlendirildiği dönemde, kendisine haberleri en hızlı şekilde iletebilmek amacıyla korumalı bir Twitter hesabı oluşturulmuştu. Medya takip ekibimizde yer alan arkadaşlarımızın ortak kullandığı bu hesap, sadece Başkanımızın göreceği şekilde haberleri aktardığımız bir iletişim aracı işlevine sahipti.

Doğal olarak, bu hesap üzerinden her türlü haber paylaşılmakta ve retweet edilmekteydi. Bu çalışmanın hemen ardından başlayan Gezi Olayları döneminde de yine aynı hesap üzerinden, bilgilendirme amaçlı paylaşımlar yapılmıştı. Daha sonraki süreçte de bir müddet daha bu hesap, aynı amaçla medya takip ekibimiz tarafından kullanılmaya devam edilmiştir. Hesabın, otomatik tweet paylaşımlarına açık olduğu ve burada kontrol dışı birtakım paylaşımlar yapıldığı ise daha sonra fark edilmiştir.

Akil İnsanlar Heyetinin çalışmalarını tamamlamasının ardından, şahsi mesajlarımı yayımlamaya başladığım bu hesap tarafımca kullanılmaya başlanmıştır. Hesabın dönüştürüldüğü tarih ve sonraki paylaşımlarım da açıkça ortadadır. Şahsi mesajlarımla şu anda çeşitli mecralarda dolaşıma sokulan mesajların, hem içerik, hem de üslup bakımından belirgin bir şekilde ayrıştığı görülecektir. Üstelik şahsıma atfedilen paylaşımların bir kısmı da hiç yapılmamıştır. Medyada haberlere konu edilen mesajların niçin ve hangi amaçla atıldığı da bellidir. Buna rağmen, şahsımla ilgili kasıtlı olarak yanıltıcı haberler yapanların ve yayanların iyi niyetli olmadıklarını belirtmek istiyorum. Hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla, durumu kamuoyunun bilgisine ve vicdanına sunuyorum.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sebahat Tuncel ve Selma Irmak Kandıra’ya gönderildi

SONRAKİ HABER

Yüksel eyleminde 3 gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa