19 Temmuz 2017 02:15

'Katolik Kilise korosunda 547 çocuk cinsel istismara uğradı'

Almanya'da yayımlanan resmi bir raporda, Regensburger Domspatzen isimli koroya katılan yüzlerce çocuğun cinsel istismara uğradığı ileri sürüldü.

Paylaş

Almanya'da yayımlanan resmi bir raporda, Regensburger'deki bir Katolik Kilisesi'nin okul korosuna katılan yüzlerce çocuğun cinsel istismara uğradığı iddia edildi. Raporda, 60 yılı aşkın bir sürede Regensburger Domspatzen isimli erkek çocuk korosunun 547 üyesinin cinsel istismara mağruz kaldığı öne sürüldü.

Rapor, koroda çalışanları olaylara müdahale etmemekle suçladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Katolik Kilisesi'nin 49 üyesinin, 1945 ve 1990'ların başı arasında bu suçları işlediğinden şüphe ediliyor.

SUÇLANANLAR ARASINDA ESKİ PAPA'NIN AĞABEYİ DE VAR

Olaylara sessiz kalmakla suçlananlar arasında eski Papa 16. Benediktus'un ağabeyi olan ve 30 yıl boyunca koroyu yöneten Georg Ratzinger de var.

Ancak raporun yazarı Ulrich Weber, Georg Ratzinger'in cinsel taciz vakalarından haberi olduğuna dair bir kanıt olmadığını belirtiyor.

Öte yandan Weber, "Ratzinger başını diğer yöne çevirdiği ve yaşananlara müdahale etmeyi başaramadığı için suçlanabilir" dedi.

Olayların üzerinden uzun zaman geçmesi nedeniyle şüphelilerin cezai işlem görmelerinin pek olası olmadığı kaydediliyor.

Kurbanlar, yaşadıklarının "hapishane, cehennem ve toplama kampını" andırdığını söyledi. Bazıları, yaşananları "sessiz kalma kültürüne" bağladı.

AVUKAT WEBER: HEM İLKOKUL HEM DE LİSEDE İDDİA EDİLEN SUÇLAR İŞLENDİ

Olayı incelemekle görevlendirilen avukat Ulrich Weber, Regensburger Domspatzen yatılı okulunun hem ilkokul hem de lisesinde iddia edilen suçların işlendiğini belirtti.

Okuldan ise henüz iddialara ilişkin bir açıklama gelmedi.

GERÇEK SAYI 700'E KADAR ÇIKABİLİR

Ulrich Weber, araştırmanın sonucunda 500 fiziksel istismar ve 67 cinsel taciz vakasını ortaya çıkardıklarını söyledi. Bu çocuklardan bazılarının her iki tür istismarın da mağduru olduğunu sözlerine ekledi.

Araştırma kapsamında bazı eski öğrencilere ulaşılamadığı için, gerçek sayının 700'e kadar çıkabileceği düşünülüyor.

Raporda, 49 kilise üyesinden dokuzunun cinsel istismar olaylarına karıştığı öne sürülüyor.

Bin yıllık koro, 2010 yılında cinsel taciz iddialarıyla gündeme gelmişti. Kilise, kurbanlara 5 bin ve 20 bin Euro (20 bin ve 80 bin TL) tazminat teklif etmişti.

Katolik Kilisesi son yıllarda bir dizi cinsel taciz iddialarıyla gündeme gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: BBC Türkçe

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Belediye Başkanına 'memuriyetten uzaklaştırma' cezası

SONRAKİ HABER

Kantin hoştur ama ev yemekleri daha iyi 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa