18 Temmuz 2017 17:34

Her taraf beton yığını, toprak suyla buluşamıyor

İstanbul'daki yoğun yağış birçok yerde sele neden oldu, tramvay ve metro seferleri durdu. İstanbullular tedbirsizliğe ve yetkililere tepkili.

Paylaş

Sinan TEKİN
İstanbul

İstanbul'da sabah saatlerinden itibaren şiddetini arttırarak devam eden yağış sonrasında bir çok yeri su bastı. Metro istasyonlarını sular altında kaldı. Şiddetli yagış sonrası trafikte bazı noktalarda asfalt sökülmeleri görüldü.Alt yapının yetersiz olduğu yerler göle döndü. Tramvay ve metro seferleri birçok noktada iptal edildi. İstanbullular tedbirsizliğe ve yetkililere tepkili.

'TRAFIK DURDU ARAÇLAR ILERLEYEMIYOR'

İstanbul’da sağanak yağış sonrasında vatandaşlar ve sürücüler zor anlar yaşadı, trafikte aksamalar meydana geldi. Araçlar yağış sonrasında yerde biriken çamur birikintileri yüzünden kaza tehlikesi atlatı. Yağmur sonrası su birikintilerinin oldugu yerlerde araçlar ilerleyemedi. Görüşünü aldığımız vatandaşlardan Ahmet Çıtak yaşadığı zorlukları şu sözlerle değerlendirdi: “Sabah saatlerinde şiddetli yağış vardı . Merter’e geldiğimde metrobüs yolundan suların üzerimize doğru geldigini gördum. Ulaşım tamamen durdu, 5 saattir burada bekliyorum. Yardıma gelen yok, araçta hasar meydana geldi. Altyapı sorununu çözemeyen bir belediyecilik anlayışı ile karşı karşıyayız.” 

'OTOBÜS DURAKLARINDA UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU' 

Merter otobüs durağında konuştuğumuz Gönül Üsküner ise yaşadıklarını şöyşe anlattı: “Otogra gitmem gerekiyordu, otobus bekliyorum. Istanbul’da trafik resmen durdu. Metro, tramvay kapalı ve bazı yerler göl olmuş durumda. Gaziantep’e gidecektim ama biletimi iptal ettirdim. Otogara ulaşım sağlayamıyorum. Böyle belediyecilik anlayışı olamaz.  Her yere metro yapıyoruz diye övünüyorlar ama metronun durumu ortada!”

Bir başka vatandaş Sakin Gün  ise hastaneye giderken yağmura yakalandığını söyleyerek “Merter yolu üzerinde metrobus su içinde kaldı. Hastaneye ulaşamadım. Şu anda ayakta zor duruyorum. Artık tek isteğim evime gitmek ama binecek toplu taşıma aracı da yok.”

'BELEDIYE TELEFONLARA CEVAP VERMIYOR' 

Merter metro istasyonu yağış sonrası sular altında kaldı. Otogar ve havalimanına gitmek isteyen vatandaşlar metro kapısından geri çevrildi. Bu arada güvenlik görevlileri fotoğraf ve video çekiminin yasak olduğunu söyleyerek vatandaşların görüntü almasını engellledi. Güvenlik görevlilerine görüntü almanın neden yasak oldugunu sorduğumuzda ise “İBB tarafından görüntü çekilmesine izin verilmediği” söylendi. Vatandaşlar duruma tepkili.  Fuat Öztürk evinin bodrum katını su bastığını söylerken İBB ve İSKİ yetkililerine ulaşamadığını söyledi. Duruma isyan eden Öztürk “Belediye yetkileri bu yaşananları, milletin bu halini görsün. İstanbul’da bir türlü bitmeyen inşaat çalışmaları var. Alt yapı ise hiç yok. Ulaşıma yatırım yapıyoruz deniliyor. Yapılan yatırımlar ortada. Böyle olacaksa hiç yapmasınlar.” 

'AĞAÇLANDIRMA YAPILMASI GEREKIYOR'

İstanbul Merter metro istasyonunda konuştugumuz vatandaşlar ağaçlandırmanın yetersiz olduguna ve betonlaşmanın su baskınlarına neden olduğunu da dikkat çekti. “İstanbul’un en büyük sorunu ağaçlandırmanın olmaması” diyen Ahmet Eltekin “Her taraf beton yığını. Toprak suyla buluşamıyor. Meydanların hali ortada, her tarafa beton. Alt yapıya belediye hizmet vermiyor. Kısa bir yağış sonrası her taraf sular altında kaldı” ifadelerini kullandı. Eltekin ayrıca vatandaşların tam bir rezillik yaşadığını da sözlerine ekledi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘FETÖ’cüye kredi sorusu ‘sır’ sayıldı

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa