17 Temmuz 2017 19:11

MGK sona erdi: ABD'ye YPG sitemi

MGK toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapıldı. Toplantı sonrası yayımlanan bildiride ABD’ye YPG konusunda eleştiriler yöneltildi. 

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaklaşık 6 saat süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Toplantıda 20 Temmuz 2016'dan beri devam eden OHAL'in 3 ay daha uzatılması hükümete tavsiye edilirken ağırlıklı olarak Suriye ve Irak'taki gelişmeler ile Kıbrıs için İsviçre'de yapılan toplumlar arası görüşmeler ele alındı. MGK'de Federe Kürdistan Bölgesi’nin gündeme getirdiği bağımsızlık referandumu da Irak'ın toprak bütünlüğüne işaret edilerek eleştirildi.

 MGK toplantısından sonra yapılan yazılı açıklama şöyle: 

"Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması, Türkiye'nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir." 

Güney sınırlarımıza yönelik Suriye ve Irak'tan kaynaklanan bir tehdidin tespiti ile taciz ve saldırı vuku bulması halinde, uluslararası hukuk çerçevesinde gereğinin yapılmaya devam edileceği, Türkiye'nin sınırları boyunca bir terör devleti kurulmasına asla izin vermeyeceği, PKK/PYD-YPG terör örgütlerinin, diğer bir terör örgütü DEAŞ ile mücadelesi ileri sürülerek meşrulaştırılamayacağı bir kez daha vurgulanmıştır.

FETÖ/PYD, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.

Irak Kuzeyi Bölgesel yönetiminin aldığı referandum kararının, hukuken ve fiilen uygulanamayacağı, bu teşebbüsün vahim bir hata olduğu ve istenmeyen sonuçlar doğuracağı belirtilmiştir. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesinin bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refah tesis edilebilmesine bağlı olduğu değerlendirilmiştir." (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Dik uyuyan balinalar fotoğraflandı

SONRAKİ HABER

Zuhal Olcay'a "cumhurbaşkanına hakaret"ten verilen hapis cezasına onama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa