14 Temmuz 2017 10:43

'15 Temmuz Şehitler Köprüsü' iddianamesi hazırlandı

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 'Şehitler Köprüsü' iddianamesi hazırlandı. İddianameye köprüde yaşananlara dair MOBESE görüntüleri de girdi.

Paylaş

15 Temmuz darbe girişimi gecesi İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nde 34 kişinin katledildiği saldırılarla ilgili 135'i tutuklu, 143 asker hakkında iddianame hazırlandı.  Şüphelilerin 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Hikmet Pak ve Bülent Başer tarafından yürütülen soruşturma yaklaşık bir sene sonunda tamamlandı. İstanbul'da hayatını kaybedenlerin sayısının en fazla olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin hazırlanan iddianamede, darbeci askerlerin stratejik öneme sahip köprüyü tek yönlü kapatarak köprüyü ele geçirmeye çalıştıkları anlatıldı.

TANKLA 4 KEZ ATIŞ YAPILDI

Darbeci askerlerin olay sırasında köprüye gelen vatandaşların üzere tankla 4 kez atış yaptığı vurgulandı.

İddianamede,  32'si vatandaş, 2'si polis olmak üzere toplam 34 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili 318 müşteki yer aldı.

İddianamede, 135'i tutuklu 143 şüpheli hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs"," Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve 34 kişinin öldürülmesine ilişkin "Nitelikli kasten öldürme" suçlarından toplam 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Ayrıca şüphelilerin bu suçlar dışında "Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olma", "Kasten nitelikli ödürmeye teşebbüs", "Silahlı kasten yaralama", "Kamu malına zarar verme", "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçlarını da işledikleri ve bu suçlardan ayrıca cezalandırılmaları istendi.

7 ASKER ÖLDÜ

Olay sırasında askerlerden 2'si er, 5'i rütbeli olmak üzere 7'sinin öldüğü belirtildi.

Olay günü köprüye giden ancak olayın vahametini anladıktan sonra geri dönen er ve astsubay olmak üzere toplam 8 asker de tutuksuz şüpheli olarak iddianamede yer aldı.

MOBESE GÖRÜNTÜLERİ İDDİANAMEYE GİRDİ

İddianameye köprüde yaşananların MOBESE'ye yansıyan görüntüleri de girdi. Görüntülerde 22.09'da darbeci askerlerin köprünün Anadolu Yakası girişini kapattıkları görülüyor.

Yine görüntülerde vatandaşların köprünün Anadolu Yakası girişinde toplanmaları, darbeci askerlerin vatandaşların üzerine doğru ateş etmeleri görülüyor.

Köprü güvenlik kameralarından ve MOBESE kameralarından elde edilen görüntülerde darbeci komutanın askerlere verdiği ateş emri de net bir şekilde görülüyor. Darbecilerin ateş etme anında vatandaşların yerlere yatmaları, bazı vatandaşların ise vurulma anları da görüntüler de yer aldı. İki polisin darbeci askerler tarafından derdest edildiği anlar da kameralara yansıdı.

Görüntülerde şüpheli binbaşı Ahmet Taştan'ın çökme pozisyonunda nişan alır vaziyette bekleyen askerlere ateş emri verdiği, askerlerin de ateş ettiği görülüyor. Başka bir görüntüde ise darbecilerle konuşmaya gelen motosikletli kişinin ayağından vurulması görülüyor. Yine elinde Türk bayrağı olan vatandaşların vurulma anı da güvenlik kameralarına yansıyor.

Darbecilerin tankla ateş etme anı da görüntülerde yer alıyor. Görüntüler, vatandaşların sabahın ilk ışıklarıyla darbecilerin üzerine yürümesiyle son buluyor.

DARBE GİRİŞİMİ GECESİ KÖPRÜDE NE OLMUŞTU?

15 Temmuz darbe girişimi gecesi saat 22.00 sularında askerler Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerini işgal etmiş ve giriş çıkışa kapatmıştı.

Askerler 16 Temmuz sabahı saat 06.40'ta teslim olmuştu.

Darbe girişiminin püskürtülmesi sonrası Boğaziçi Köprüsü'nün adı '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirilmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: HDP Erdoğan rejiminin ağır saldırılarını atlatacak

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa