07 Temmuz 2017 17:34

G20 Zirvesi: Trump ile Putin ilk kez yüz yüze görüştü

ABD Başkanı Trump ile Rusya Devlet Başkanı Putin ilk defa Hamburg'da yüz yüze görüştü.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in merakla beklenen ilk yüz yüze görüşmesi Hamburg’un ev sahipliği yaptığı G20 Zirvesi çerçevesinde gerçekleşti.

DW Türkçe'nin haberine göre, görüşme sırasında odaya alınan gazetecilere olumlu mesajlar veren iki liderin yarım saat öngörülen buluşması bir buçuk saati aştı.

TRUMP: ONUR DUYUYORUM

ABD Başkanı Trump, Rusya Devlet Başkanı Putin ile ilk kez tanışıyor olmaktan “onur” duyduğunu ve Soğuk Savaş döneminin iki rakibi arasında olumlu gelişmeler yaşanmasını beklediğini söylerken, "Putin ile çok çeşitli konuları ele aldık ve galiba gayet iyi gidiyor” derken görüşmeyi, "çok, çok iyi" olarak nitelendirdi.

Trump, Putin ile olmaktan onur duyduğunu ifade ederken, "Görüşmelerimiz sürecek. Rusya için, ABD için ve ilgili herkes için olumlu gelişmeler yaşanmasını dört gözle bekliyoruz" dedi ama hangi konuları ele aldıklarına açıklık getirmedi. 

PUTİN: ÖNEMLİ BİR İKİLİ GÖRÜŞME

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Trump ile tanışmaktan "memnuniyet duyduğunu" ifade ederken, uluslararası sorunları ve ikili konuları ele aldıklarını, "önemli bir ikili görüşme" gerçekleştirdiklerini aktardı.

Trump ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş olmanın başlı başına olumlu bir işaret olduğunu, görüşmenin olumlu sonuçlar doğurmasını umut ettiğini belirten Putin, ABD başkanı ile daha önce telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, ancak telefon görüşmelerinin asla yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

İki ülke dışişleri bakanları Sergey Lavrov ile Rex Tillerson’ın da katıldığı Trump-Putin buluşması Rusya’nın ABD’deki 2016 yılı başkanlık seçimlerine Trump’ın lehine siber saldırı ve dezenformasyon yoluyla müdahalede bulunduğu iddiaları nedeniyle büyük bir merakla bekleniyordu.. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Reyhanlı mağdurlarına ‘Sizi HDP’li sandık’ dayağı!

SONRAKİ HABER

Irak’ta Sadr’ın "grev" çağrısı üzerine 4 kentte tatil ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa