06 Temmuz 2017 13:01

İzmir'de 12 dernek Adalet Yürüyüşüne destek verdi

İzmir'de başlatılan Adalet Yürüyüşü'ne destek veren 12 tane Alevi ve yöre derneği, 9 Temmuz'daki Adalet Mitingi'ne katılacaklarını açıkladı.

Paylaş

İzmir'de 12 tane Alevi ve yöre derneği bir araya gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve binlerce CHP'linin Ankara'dan İstanbul'a başlatmış olduğu Adalet Yürüyüşüne destek verdi. Yamanlar Cemevi önünde bir araya gelen dernek yöneticileri 9 Temmuz günü İstanbul'da yapılacak Adalet Mitingine katılacaklarını kamuoyuna açıkladı.

Kurumlar adına ortak basın açıklaması okuyan İzmir Alevi Kültür Derneği Başkanı Mehmet Bozkurt, adalet ve demokrasinin tüm Türkiye halklarının ortak sorunu olduğunu söyleyerek, "Yargıç güvencesinin, tarafsız, bağımsız ve adil yargılamanın ortadan kaldırıldığı, yargının tamamen bir partinin güdümüne girdiği bir süreci yaşıyoruz. Adalet ve demokrasi her platformda dile getirilen en önemli taleptir" dedi.

7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra baskıcı politikaların arttığına dikkat çeken Bozkurt, "Bu karanlık tabloda Kılıçdaroğlu'nun başlattığı adalet yürüyüşünü anlamlı ve çok önemli buluyoruz. Bu yürüyüşün ve adalet talebinin toplumun tüm kesimleri tarafından sahiplenilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu sahiplenme duygusu ile Adalet Yürüyüşünü destekliyoruz, tüm üyelerimizi yürüyüşü desteklemeye ve katılmaya çağırıyoruz. Kaybettiğimiz hak, özgürlük ve adalet taleplerimizi ancak mücadele ederek kazanabiliriz" dedi.

DERNEKLER

İzmir Alevi Kültür Derneği

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri İzmir Şubeleri

Zübeyde Hanım Alevi Bektaşi Kültürünü Yaşatma Derneği

Alevi Kültür Denekleri Bayraklı Şubesi

Çorum Dernekleri Federasyonu

İzmir Bingöllüler Derneği

Karlıova Yedisu Kültür ve Dayanışma Derneği

Karabağlar Alevi ve Yöre Dernekleri Platformu

Eskişehirliler Aksev Vakfı

ESDER İzmir

Sivas Kangal Hamal Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği

Tokat İli Zile İlçesi Güzelbeyli Beldesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Berkin Elvan davası: Sanık polisin tutuklanması istendi

SONRAKİ HABER

Gezi Parkı için kurulan dernek Park için taraf olamazmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa