Otomotiv rekor üzerine rekor kırıyor

Otomotiv rekor üzerine rekor kırıyor

Metal işkolunda, MESS ile işçi sendikaları arasında yürütülecek sözleşme görüşmeleri öncesi otomotiv sektöründen bir rekor açıklaması daha geldi.

Metalişkolunda, patron sendikası MESS ile işçi sendikaları arasında yürütülecek sözleşme görüşmeleri öncesi otomotiv sektöründen bir rekor açıklaması daha geldi. 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv ihracatı Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,4 artış ile 2 milyar 500 milyon dolara ihracata imza attı. Yılın ilk yarısında aylık bazda 2,4 milyar dolarlık ortalamayı yakalamayı başaran otomotiv sanayi, Ocak-Haziran döneminde ihracatı da yüzde 22,4 artışla 14 milyar 359 milyon dolara ulaştı. Sektör, toplam Türkiye ihracatından aldığı payı da giderek artan bir grafikle yüzde 21’e yükseltti. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, binek otomobillerde yüzde 44 ihracat artışı olduğunu belirterek, “Haziran ayında da temel belirleyici faktör binek otomobiller oldu. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda da çift haneli ihracat artışı yaşadık. Yine Amerikan ülkelerine yüzde 220 ihracat artışı dikkat çekerken, Amerikan ülkelerinin otomotiv ihracatı içerisindeki payını da yüzde 9’a yükselttik” dedi.

OİB verilerine göre Haziran ayında ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 13 artışla 373 milyon dolar oldu. Almanya’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 36, çekiciler ihracatının da çok yüksek oranlarda artışı etkili oldu.  Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında en büyük pazarı olan AB’ye ihracat yüzde 11 artarak 1 milyar 892 milyon dolar oldu. AB’nin ihracattaki payı yüzde 76 olarak gerçekleşti. (ANKA)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Yorumcu 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Tabi şunuda bilmek lazım. Türkiyede yapılan bu araçlar Türk vatandaşının ödediği ÖTV KDV MTV gibi vergiler olmadan çıplak fiyatla ihraç ediliyor. Gittiği ülkenin kendi sistemine göre vergilendiriliyor. Sonuç; Örneğin Türkiyede imal edilen Fiat Egea Easy 1.3 M.Jet 95 HP vergilerle Türkiyede Türk vatandaşına 72.900 TL ye satılıyor. Türk vatandaşına göre ortalamada çok daha yüksek kazançlı İngiliz vatandaşı aynı aracı Tipo markalı olarak £ 15,795 (GBP)’ye yani bugünkü kura göre 72,643 TL ye alıyor.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.