25 Haziran 2017 15:22

Yasak ve engellemeyle geçen Onur Yürüyüşü: Alışın, buradayız

Valiliğin yasakladığı Onur Yürüyüşü'nü engellemek için polis de seferber olunca İstiklal Caddesi'ne girişler engellendi, gözaltılar yaşandı.

Paylaş

Taksim'de valilik tarafından engellenen LGBTİ 15. Onur Yürüyüşü için İstiklal Caddesi’nde, başta Mis Sokak olmak üzere birçok sokaktan İstiklal Caddesi’ne geçişler engellendi. Polis Taksim'de TOMA'lar ve köpeklerle olağanüstü önlemler aldı. Buna rağmen LGBTİ'ler bir araya geldi. Engelleme üzerine yurttaşlar bulundukları yerden sosyal medya aracılığıyla canlı yayın yaparak hazırlanan basın açıklamasını okudu. Cihangir'de toplananlara da polis saldırdı. Kriz masası 22 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 

TOMA'ların ve çok sayıda polisin yerleştirildiği sokak başlarında yurttaşların caddeye çıkışları engellendi.

Öte yandan Öğüt Sokak’taki Dora Rengin cafede toplanan LGBTİ’lerin "kaldırım işgali" yapıldığı gerekçesiyle oturduğu masalar kaldırıldı.

Polis Fransız Kültür Merkezi önüne de barikat kurdu. Onur Yürüyüşü Tertip Komitesi ile polis arasındaki müzakereler devam ederken bir kadın İstiklal Caddesi'ne girmek isterken gözaltına alındı.

Polis gazetecileri ve LGBTİ'leri  İstiklal'den Taksim Meydanı'na çıkardı.

SALDIRI GİRİŞİMİ

Burada bekleyiş sürerken bir grup LGBTİ'lere saldırmak istedi. DHA saldırganlardan 7 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 

Mis Sokak'ta 2 kişi daha gözaltına alındı. 

Polislerin özel eğitimli köpekleri de kullandığı görüldü. 

AÇIKLAMA SOSYAL MEDYADAN OKUNDU 

Yürüyüş komitesi, yurttaşlardan caddede bulundukları yerden sosyal medya aracılığıyla canlı yayın yaparak hazırlanan basın açıklamasını okumalarını istedi. Çağrının ardından yurttaşlar sosyal medyadan canlı yayınla basın açıklamasını okudu.

CİHANGİR'DE DE SALDIRI VE GÖZALTI

Onur Yürüyüşü için bir araya gelen yurttaşlar Taksim'in ardından Changir'de toplandı ve pankart açtı. Ancak polis burada da biber gazıyla saldırdı ve yurttaşları gözaltına aldı.  Gözaltına alınanlar arasında AP'den Bram Janssen da bulunuyor. 

Yürüyüşü düzenleyen komite, kurdukları kriz masasına saat 17.45 itibariyle dokuz kişinin gözaltına alındığı bilgisinin geldiğini duyurmuştu. Kriz masası, gözaltına alınan 7 saldırgan hariç saat 19.17’de gözaltı sayısını 22 olarak güncelledi. Gözaltına alınanların Gayrettepe polis karakoluna götürüldüğü öğrenildi.

Hazırlanan basın açıklaması şöyle:

"15’ncisini bugün kutlayacak olduğumuz, özlediğimiz İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’müz, İstanbul Valiliği tarafından bir kez daha yasaklandı.

25’inci İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi olarak, bundan 20 gün önce İstanbul Valiliği’ne yürüyüşümüzün yer ve tarihini bildirip görüşmeyi talep etmemize rağmen bir karşılık alamadık.

Valilik bir açıklama yaparak en demokratik hakkımız olan yürüyüşümüzü, planlandığımız günden bir gün önce, itiraz hakkımızı da engelleyerek yasakladığını ilan etti. Türkiye’de 25 yıldır Haziran’ın son haftasının İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasıolarak kutlandığını ve 15 yıldır da Haziran’ın son pazarı gerçekleşen Onur Yürüyüşü’nü yedi cihan bilmektedir. Basın açıklaması haktır, protesto haktır, örgütlenme, itiraz ve mücadele etme haktır; izne tabii tutulamaz.

Valiliğin yasak açıklamasında gösterdiği nedenler, tam da bizim bu yürüyüşü yapma sebeplerimizdir. Evet yaptığımız çağrıya ‘toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir’, ancak 12 yıl boyunca coşkuyla gerçekleşen barışçıl bir yürüyüşe tepki gösterilmesinin asıl nedeni nefrettir. Bu bahsedilen kesimlerin başlattığı linç ve savurduğu tehditler, ‘ciddi bir tepki’ değil, kamuya karşı işlenmiş bir suçtur. Toplumun farklı kesimleri tepki göstermiştir, toplumun kendisi ise haftalardır bu yürüyüşe katılmayı beklemektedir. İstanbul Valiliği verdiği yasak kararıyla toplumun değil, suçluların yanında durduğunu göstermiştir.

Valilik ‘başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni’ bahanesiyle yürüyüşümüzü yasaklamıştır. Bizleri dört duvar arasına hapsederek, gizlenmemizi isteyerek, örgütlenmemiz ve görünür olmamız engellenerek ve bizi tehdit edenlere cesaret vererek güvenliğimiz sağlanamaz. Bizlerin güvenliği, ne kadar güçlü, ne kadar kalabalık, ne kadar cesur olduğumuzu göstermekle sağlanacaktır. Güvenliğimiz insan haklarının, ayrım gözetmeksizin tüm insanların haklarının ve toplumsal barışın korumasıyla sağlanacaktır. Güvenliğimiz anayasada tanınmamızla, adaletin sağlanmasıyla, eşitlik ve özgürlükle sağlanacaktır. Güvenliğimiz, LGBTİ+ Onur Yürüyüşlerinin gerçekleştiği bir ülkede yaşamamızla sağlanacaktır.

Bizler korkmuyoruz, bizler buradayız, bizler değişmeyeceğiz. Siz korkuyorsunuz, siz değişecek, siz alışacaksınız. Bizler 12 yıl boyunca bu caddeyi gökkuşağı renklerine boyadık, özgürlüğün sözünü söyledik, beraber yaşamanın, yürümenin güzelliğini tüm dünyaya gösterdik. Yine buradayız, şimdi de onurumuz için kararlılıkla mücadele edeceğimizi gösteriyoruz.

Bizler aşkın ve cinsiyetin devrimini ilan edenleriz. Bizler dışlanan, görmezden gelinen, yılmayanlarız. Bizler yalnız değiliz, yanlış değiliz, vazgeçmiş hiç değiliz. Valilikler, hükümetler, devletler değişir, biz kalırız. Tehditler, yasaklar, baskılar vız gelir bize vız. Yürüyüşümüzü özlüyoruz, yürüyüşümüzden vazgeçmiyoruz. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın 25’nci yılını kutluyoruz, gurur duyuyoruz. Kudurun ayol!” 

ONUR HAFTASI KOMİSYONU: EN AZ 23 LGBTİ+ AKTİVİSTİ GÖZALTINDA

LGBTİ Onur Haftası Komisyonu, polisin yaptığı gözaltılarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada "Alperen Ocakları'ndan ve LGBTİ+ aktivistlerinden toplamda 41 kişinin gözaltına alındığı bilgisi elimize ulaştı. Kriz masamızdaki verilere göre en az 23 LGBTİ+ aktivisti gözaltında. Gözaltıların tamamının sağlık kontrolü ve polis ifadesinin ardından serbest bırakılması bekleniyor. Avukatlarımız konuyla ilgileniyor" ifadeleri yer aldı.

İstanbul Valiliği Onur Yürüyüşü'nü şu gerekçelerle yasakladığını duyurmuştu. 

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayseri'de serinlemek için baraj gölüne giren işçi boğuldu

SONRAKİ HABER

Salihli Hacıbektaşlı’da mahalleye bitişik dere yatağına JES yapmak istiyorlar!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa