21 Haziran 2017 12:41

Düzce Belediyesinden 'Rabia' heykeli

Düzce Belediyesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır'dan ithal ettiği 'Rabia' işaretinin heykelini dikti. Ülkücüler heykele tepki gösterdi.

Paylaş

Düzce Belediyesi tarafından Kuyumcuzade Bulvarı üzerinde yeniden düzenlenen kavşağa 'Rabia heykeli' konuldu.

Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Keleş, 'Rabia' işaretinin "Türk milletinin birliğinin simgesi olduğunu" iddia etti.

Keleş, şöyle konuştu: "15 Temmuz’da yaşadığımız darbe sendromundan sonra bazı şeylerin artık bu ülkede olamayacağını ortaya koyacak bazı sembollere ihtiyacımız var. Bunlardan birisi Sayın Cumhurbaşkanımızın da özellikle vurgu yaptığı 'Tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet.’ vurgusudur. Bunun bir de simgesel bir işareti de ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi bunu da Düzce’de ölümsüzleştirmek için böyle bir kavşakta hayata geçirdik. Kavşak henüz bitmedi. Altındaki kısmı da yapıldığında daha da güzel olacak. Az ilerde bir kavşak daha var, TOKİ konutlarının önünde. Bu iki kavşak birbirine bağlandığında burası çok büyük bir kavşak haline gelecek."

ÜLKÜCÜLERDEN 'TÜRKÜN MİLLİ SEMBOLÜ BOZKURTTUR' TEPKİSİ

Düzce Ülkü Ocakları üyeleri, belediye tarafından kavşağa dikilen Rabia işareti heykeline tepki gösterdi. Anıtpark’ta toplanıp heykelin bulunduğu kavşağa kadar yürüyen ülkücüler 'Bozkurt Türkün milli sembolü' sloganı attı. Ülkücüler, heykeli Ülkü Ocakları bayrağı ile kapattı.

Düzce Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Gülaçtı, burada yaptığı açıklamada, Arapça'da '4' anlamına gelen Rabia işaretinin "milli kültüre empoze edilmeye çalışıldığını" söyledi. Heykele ucube diyen Gülaçtı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz ne tek devlete, ne tek bayrağa, ne tek millete, ne de tek vatana karşıyız. Bir kere bu ülkücülerin evveliyatından beri seslendirdiği bir şeydir. Biz bunun yanına tek dili de ekliyoruz. Ancak bizim karşı çıktığımız Mısır’daki ayaklanmadan sonra Müslüman kardeşlerin işareti olan Rabia işaretinin bizim milletimize milli bir sembol olarak empoze edilmesidir. Eğer ki; Düzce Belediye Başkanı buraya bir milli sembol yapmak istiyorsa ya 'Bozkurt' yapacak, ya çift başlı kartal yapacak. Rabia bizim sembolümüz değildir. Sadece siyasi eyyamcılık için buraya dikilen bu ucube bir an önce kaldırılmalıdır. İster kendi cebinden yapsın, ister belediyenin kasasından yapsın, hiç kimse buraya bu ucubeyi dikemez" dedi.

'BU SİYASİ EYYAMCILIKTIR'

Yenikapı mutabakatına vurgu yapan Gülaçtı, söz konusu heykelin Düzcelilerin birliğini bozmak için dikildiğini savunarak şöyle devam etti:

"Bu sadece bir çevre düzenlemesi değil, kardeşler arasına, Düzceliler arasına ve Türk milleti arasına sokulan bir nifaktır. Bugün MHP burada belediye alsa, buraya 3 hilali dikse, bu millet ne der? Halbuki 3 hilal, Türk Milleti’nin sembolüdür. Buraya CHP iktidar olsa, 6 oku koysa, bu millet ne der? 6 ok Atatürk’ün inkılaplarının sembolüdür. Ona rağmen buraya koyamaz. Ne 3 hilal, ne bir siyasi simge burada Düzce’nin ortak değeri olamaz. Bu siyasi eyyamcılıktır. Bu yanlışın bir an önce buradan kaldırılmasını talep ediyorum. Gerek hukuki, gerekse diğer alanlarda bunun takipçisi olacağız."

'RABİA' NEDİR?

Arapça 'dördüncü', 'dört' anlamına gelen 'Rabia' işareti 2013 Mısır darbesi sırasında Muhammed Mursi taraftarlarınca kullanılıyordu. Daha sonra Tayyip Erdoğan, bu işareti Türkiye'ye uyarladı ve kendi konuşmalarında kullanmaya başladı.  "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet"i simgelediği belirtilen 'Rabia' son olarak AKP tüzüğünün 4. maddesini oluşturdu. (Düzce/DHA)

AYDIN ÇUBUKÇU: RABİA'NIN ANLAMI NEDEN DEĞİŞTİ?

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD ile Rusya uçakları bir kez daha karşı karşıya geldi

SONRAKİ HABER

CHP'li Bülbül'den şeyhin elini öpen üniversite genel sekreteri hakkında açıklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...