18 Haziran 2017 17:19

Hayata erken başlamak

Ölmeden emekli olabilecek miyiz? Gelecek garantimiz olan kıdem tazminatımızı alabilecek miyiz?

Paylaş

Tuzla’dan genç işçiler

15 yıldır iktidar olan ve bu süre içerisinde gençlere yönelik bir çok vaatlerde bulunan ama sadece bununla kalan hükümetin, bizleri mahkum etmek istediği hayat, karanlık bir gelecekten başka bir şey değil. Bugün gerek okuyanı, okuldan mezun olanı gerekse işçi olanının geleceğe yönelik bir planı bir hayali bile ne yazık ki olamamakta.

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI NEREDE?

Biz de birimiz inşatta, birimiz fabrikada çalışma hayatına erken yaşta atılmış genç işçileriz. Çocukken aile içimizdeki geçim sıkıntısını görüp büyüyünce çalışarak para kazanıp ailemize güzel hayat sunmanın hayallerini kurardık. Ama bugüne dönüp baktığımızda kurduğumuz hayallerin karşılığını ne kadar bulabiliyoruz? Birimiz 13 yaşında kiremit tozları ile inşaat demirleri arasında çürüttü çocukluğunu, birimiz ise 15 yaşında tekstil atölyelerinde... Peki verdiğimiz emeğin karşılığını alabiliyor muyuz? Aldığımız ücretler yetiyor mu geçinebilmemiz için? Çalıştığımızda meslek hastalığına yakalanmamamızın ve iş cinayetinde hayatımızı kaybetmememizin garantisi var mı? Ölmeden emekli olabilecek miyiz? Gelecek garantimiz olan kıdem tazminatımızı alabilecek miyiz?

NASIL BİR GELECEK?

Ne çalıştığımızın karşılığını alabiliyoruz ne aldığımız ücretler yetiyor ne meslek hastalığından kurtulmamız ne iş cinayetine kurban gitmememiz söz konusu ne ölmeden emekli olabilmemiz ne kıdem tazminatımızı alabilmemiz bugünün koşullarında ne yazık ki mümkün değil. Biz gençler hükümetin bizlere reva gördüğü asıl gerçekleri çıkarttığı özel istihdam bürolarından yaygınlaştırdığı taşeron sisteminden, patronlarla birlikte olup dayattığı esnek çalışma koşullarından ve son olarak yaşam güvencemiz olan kıdem tazminatlarımızı fona devretmesinden görebiliyoruz. Önümüzde böyle bir geleceksizlik tablosu varken geleceğimize yönelik nasıl sağlıklı bir gelecek planı kurabiliriz? Bizler bugünümüz ve geleceğimiz için kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak ve bunlar için her daim mücadelemizi sürdürmeliyiz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçi miyiz, köle mi?

SONRAKİ HABER

Antalya'da tarihi su sarnıçları çöplüğe döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...