16 Haziran 2017 08:53

Açlık grevinde 100. gün: Kalp ve yürüyememe sorunu başladı

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevi 100. gününde. Kalp sorunları başladı, Nuriye Gülmen ise artık yataktan kalkamıyor.

Paylaş

Derya KAYA
Ankara

Tutuklu Eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın KHK ile ihraç edildikten sonra işlerine dönmek için başlattıkları açlık grevi 100’üncü gününde. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, her iki eğitimcide de kalp sorunları başladığını ve Gülmen’in yataktan kalkamaz hale geldiğini ifade etti.

Sağlık durumları her geçen gün daha da kötüleşen Gülmen ve Özakça, tutuklandıkları 23 Mayıs 2017 tarihine  kadar Ankara Tabip Odasından bir heyet tarafından muayene ediliyordu. Ancak Adalet Bakanlığı Ankara Tabip Odası’nın,  Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumunu takip isteğini kabul etmedi.  

Açlık grevindeki eğitimcilerin durumuna  ilişkin Evrensel'e konuşan Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Gülmen’in sağlık durumunun Özakça’ya göre daha ağırlaştığını kaydetti. Gülmen’in artık yataktan kalkamaz hale geldiğini ve yürüyemediğini, sürekli yatmaya bağlı olarak sırtında ve kuyruk sokumunda Decubitus denilen yaraların oluştuğunu belirten Bulut, Gülmen’in yaraları için artık havalı yatak kullanması gerektiğini söyledi. Bulut, her ikisinin de kalp sorunu yaşadığını, sodyum-potasyum dengelerinin bozulduğunu ve enfeksiyona çok yatkın bir hale geldiklerini ifade etti.   

Bulut tutuklandıkları 23 Mayıs tarihi itibariyle Gülmen ve Özakça’yı göremediklerini ve avukatları aracılığıyla bilgi aldıklarını belirterek, daha önce de açlık grevi tecrübesi olan bir kurum olarak Gülmen ve Özakça’nın daha iyi sağlık koşullarına ulaşabilmesi için sağlık durumlarını takip isteklerinin Adalet Bakanlığı’nca reddedildiğini ve bu karara da itiraz ettiklerini dile getirdi. Bulut, yaşam hakkını savunduklarını söyleyerek herkesi çözüm üretmeye çağırdı.

Gülmen ve Özakça'nın taleplerinin karşılanması için ülke çapında destek eylemleri yapılıyor. Siyasi iktidar ise çığ gibi büyüyen desteğe karşı sert polis saldırılarıyla karşılık veriyor.

Açlık grevi eylemlerinin 75. gününde gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece "tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri" gerekçesiyle tutuklanan eğitimcilerin sağlıkları için kritik eşik ise uzun süre önce aşıldı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 16 Haziran 2017 Cuma

SONRAKİ HABER

Ferhat Tunç müzik yaşamının 40'ncı yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...