12 Haziran 2017 06:14

Tarım işçisi çocukların ‘durgun düşleri’

Adana'nın tarım işçisi çocukları, 'Durgun Düşler' sergisinde kendi dünyalarını anlatıyor.

Paylaş

Adana’nın tarım işçisi çocukları kendi dünyalarını anlatıyor. Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği’nin Adana-Tuzla’da tarımda çalışan çocuklar ve aileleri ile gerçekleştirdiği drama, fotoğraf, ebru ve oyun çalışmalarının çıktılarından oluşan “Durgun Düşler” sergisi 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde halkla ilk buluşmasını gerçekleştiriyor. 

Çadır yerleşimlerindeki günlük yaşamın ve tarım işçiliğinin fotoğraflarla desteklenerek anlatıldığı sergide, tüm yaşamlarını çadır bölgelerinde geçirmiş 10-13 yaş arası çocukların drama ve ebru çalışmaları esnasında kurguladıkları hayalleri de konuklara yabancısı oldukları bir dünyanın kapılarını açıyor.

Sofralarımızda her gün gördüğümüz biber, mısır, kavun, karpuz gibi tarım ürünlerinin arkasındaki, mülksüz tarım işçilerinin ve çocuk işçilerin görünmez emeklerini, görünür hale getirmek için yola çıkan Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği, konu hakkında toplum genelinde bir farkındalık oluşturmak ve tarımda çalışan çocuklara yönelik önyargıların kırılmasına katkıda bulunmayı amaçladı.

Çocukların ve eğiticilerin etkileşiminden doğan deneyimlerin mektuplara, resimlere ve ebrulara yansımasının paylaşıldığı ücretsiz sergi, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde 18 Haziran’a kadar sürecek. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yoksulluğun ve savaşın yükü çocukların omuzlarına yıkılıyor

SONRAKİ HABER

'Halk için üretmeye devam ediyoruz, ilk proje SEKA'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...