Tarım işçisi çocukların ‘durgun düşleri’

Tarım işçisi çocukların ‘durgun düşleri’

Adana'nın tarım işçisi çocukları, 'Durgun Düşler' sergisinde kendi dünyalarını anlatıyor.

Adana’nın tarım işçisi çocukları kendi dünyalarını anlatıyor. Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği’nin Adana-Tuzla’da tarımda çalışan çocuklar ve aileleri ile gerçekleştirdiği drama, fotoğraf, ebru ve oyun çalışmalarının çıktılarından oluşan “Durgun Düşler” sergisi 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde halkla ilk buluşmasını gerçekleştiriyor. 

Çadır yerleşimlerindeki günlük yaşamın ve tarım işçiliğinin fotoğraflarla desteklenerek anlatıldığı sergide, tüm yaşamlarını çadır bölgelerinde geçirmiş 10-13 yaş arası çocukların drama ve ebru çalışmaları esnasında kurguladıkları hayalleri de konuklara yabancısı oldukları bir dünyanın kapılarını açıyor.

Sofralarımızda her gün gördüğümüz biber, mısır, kavun, karpuz gibi tarım ürünlerinin arkasındaki, mülksüz tarım işçilerinin ve çocuk işçilerin görünmez emeklerini, görünür hale getirmek için yola çıkan Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği, konu hakkında toplum genelinde bir farkındalık oluşturmak ve tarımda çalışan çocuklara yönelik önyargıların kırılmasına katkıda bulunmayı amaçladı.

Çocukların ve eğiticilerin etkileşiminden doğan deneyimlerin mektuplara, resimlere ve ebrulara yansımasının paylaşıldığı ücretsiz sergi, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde 18 Haziran’a kadar sürecek. (Adana/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Haziran 2017 06:19
www.evrensel.net