Kayyım, Uğur Kaymaz heykelini kaldırdı

Mardin Kızıltepe'deki Uğur Kaymaz heykeli, kayyımın talimatıyla dün akşam saatlerinde kaldırıldı.

Kızıltepe’de 12 yaşındayken babası Ahmet Kaymaz ile birlikte öldürülen Uğur Kaymaz adına ilçede yaptırılan heykel kayyımın talimatıyla kaldırıldı. Kayyım geçen yıl Uğur Kaymaz'ın ölüm yıldönümünde annesi Makbule Kaymaz'ı da işten atmıştı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 12 Kasım 2004 tarihinde evinin önünde babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşun ile öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz adına ilçede yaptırılan heykel atanan kayyımın talimatıyla kaldırıldı.

4 Ağustos 2009 tarihinde Kızıltepe Belediyesi tarafından ilçe merkezinde bulunan aynı zamanda Uğur Kaymaz’ın adının verildiği bulvar üzerinde bulunan heykelin etrafı akşam saatlerinde TOMA ve zırhlı araçlar ile kapatıldı. 

Avuçlarında güvercin bulunan 2 çocuk heykeli daha sonra kepçeler tarafından kaldırılarak bilinmeyen bir yere götürüldü. 

Öğretmen Kamuran Aydoğan tarafından yapılan heykelde yer alan Kürtçe sözcüklerin Türkçe karşılığı şöyleydi: 

“Memleketin sokaklarında güler yüzlü çocuklarız 
Kan yüzlü bulutlar canımızı alıyor 
Biz Mezopotamya çocuklarıyız 
Barış güvercinleriyiz 
Size göre ise bir can 
Bazen hatırlayın bizi 
Yüreğinizde yer açın bize”

İFTAR ZAMANI KALDIRILDI 

Heykelin kaldırıldığı an bölge polis tarafından zırhlı araçlar ve TOMA’larla çevrilerek, kimse yaklaştırılmadı. İftar vakti kaldırılan heykelin görüntülenmesi de polis tarafından engellendi. 

ANNESİ İŞTEN ATILMIŞTI 

Kızıltepe Belediyesine atanan kayyum Ahmet Odabaşı, işe Kaymaz’ın annesi Makbule Kaymaz’ı işten atmakla başlamıştı. Anne Kaymaz geçen yıl, oğlunun katledildiği 21 Kasım gününe denk getirilerek işten atılmıştı. (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Ekim 2017 16:13
www.evrensel.net