10 Haziran 2017 14:13

Haydarpaşa’daki 'Kitap Günleri'nde zeytin fidanı dağıtıldı

'Zeytin' tasarısı Kadıköy Belediyesi tarafından tarihi Haydarapaşa Garı'nda gerçekleşen Kitap Günleri’nde de gündem oldu.

Paylaş

Zeytinlik alanlara maden sahası, sanayi tesisi yapılmasının önünü açan ve bir süredir TBMM gündeminde olan tasarının tamamen geri çekilmesi için bir etkinlik de Haydarpaşa Garı'nda düzenlenen Kitap Günleri'nde gerçekleşti. Kadıköylü bir grup gönüllü tasarıya dikkat çekmek amacıyla Kitap Günleri’nde kurdukları stantta zeytin fidesi dağıttı.

‘ZEYTİNLİKLERE KIYILMAK İSTENİYOR’

Gönüllü grup adına Gazete Kadıköy’e konuşan Sevil Çağlar, zeytin ağaçlarına kıyılmak istendiğini belirterek, etkinliği bu konuya dikkat çekmek için yaptıklarını dile getirdi. “Dünyada hep bir dikili ağacımız olsun isteriz. Biz de bu dikili ağacımız neden zeytin ağacı olmasın dedik” diyen Çağlar, zeytin ağaçlarının doğaya katkısına dikkat çekerek şunları söyledi: “Görüşülen zeytin yasasını kabul etmiyoruz. Yapılmak istenen değişiklikleri onaylamıyoruz. Tesis yapmak için boş araziler boş yerler var. Doğa kıyımıyla ülkeye refah getirilemez. Bir ağaç, bir bitki özellikle zeytin ağacı sayamayacağımız kadar faydaya sahip. Her şeyden önce bitki olarak havayı temizliyor, toprağı temizliyor ve tutuyor.”

Bu etkinliğin gerçekleşmesi için özellikle 9.Haydarpaşa Kitap Günleri'ni seçtiklerini söyleyen Çağlar, bunun sebebini “Doğaya katkıda bulunan bir çalışma şekliyle de gerçekleştirdiğimiz bu etkinliği kitap ve doğanın birlikte anılmasını düşündüğümüz için gerçekleştirdik” sözleriyle açıkladı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eren Erdem: Tutuklu gazeteciler göçebe mi yaşıyor?

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...