09 Haziran 2017 14:14

Kemal Kılıçdaroğlu HDP'yi ziyaret etti: Diyalog çağrısı

İlk kez HDP Genel Merkezi'ni ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Demokrasi için ortak paydada buluşmak zorundayız' dedi.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk kez HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile görüşen Kılıçdaroğlu, çıkışta yaptıkları ortak açıklamada “Kimse düşüncelerinden ötürü hapse atılmamalı. Siyasal görüşlerimiz farklı olabilir, farklı siyasi partilerde, derneklerde, sendikalarda olabiliriz ama bir demokrasi ortak paydasında buluşmak zorundayız” dedi. Kemalbay ise bundan sonra da demokrasi ve evrensel insan hakları kriterlerinin hayat bulması için demokratik ilkeler etrafında partiler arası diyalogların sürmesi gerektiğini dile getirdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Genel Merkezi’nde HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile bir araya geldi.CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP Genel Merkezi’ni ilk defa ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'na CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Haluk Koç ile Genel Başkan Başdanışmanı Cemil Erhan; Kemalbay'a HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder eşlik etti. 1 saat 10 dakika süren görüşme sonrası kameraların karşısına geçen Kemalbay ve Kılıçdaroğlu birlikte açıklama yaptılar. 

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “Dünyada, bölgede ve Türkiye’de oldukça büyük kırılma anlarının yaşandığı bir dönemde partimizi ziyaret ettiler. Özellikle meşru olmayan Anayasa referandumundan sonra demokrasi güçleri açısından, partilerin ortak bir mücadele anlayışıyla yan yana gelişinin, diyalog içinde olmasının büyük bir önemi ve anlamı var” dedi. HDP’nin 7 Haziran'ın ardından AKP iktidarı tarafından önemli bir saldırıya uğradığını belirten Kemalbay, dokunulmazlıkların kaldırılması, meclisin iradesinin ortadan kaldırılması, 6 milyon seçmenin iradesinin yok sayılması, antidemokratik süreç, OHAL ve KHK’lerle bir gecede insanların ekmeğinden edilmesi, gazetecilerin tutuklanması, ifade özgürlüğünün ortadan kalkması, çatışma ve savaş politikalarının yürürlükte olmasının kendilerine önemli demokratik tartışmalar, yan yana gelişler açısından sorumluluk yüklediğini söyledi. Bu yan yana gelişin başta içeride bulunan HDP Eş Genel Başkanları ve üyelerinin kavuşmasına da hizmet edeceğini umduklarını ifade eden Kemalbay, bundan sonra da demokrasi ve evrensel insan hakları kriterlerinin hayat bulması için demokratik ilkeler etrafında partiler arası diyalogların sürmesi gerektiğini dile getirdi.

‘KİMSE DÜŞÜNCELERİNDEN ÖTÜRÜ HAPSE ATILMAMALI’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da  “Birlikte yaşayacaksak birbirimizin düşüncelerine tahammül etmek zorundayız. Herkes düşüncelerini özgürce ifade edebilmeli. Kimse düşüncelerinden ötürü hapse atılmamalı. Siyasal görüşlerimiz farklı olabilir, farklı siyasi partilerde, derneklerde, sendikalarda olabiliriz ama bir demokrasi ortak paydasında buluşmak zorundayız” dedi. Türkiye yarı açık cezaevine dönüşmüşse, olağanüstü kararnamelerle yönetiliyorsa kimsenin demokrasiden söz edemeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Biz terörsüz, biz düşünce özgürlüğüne sınır getirmeyen, biz düşüncelerini açıkladı diye hapishanelerinde gazetecilerin, milletvekillerinin, aydınların olduğu bir Türkiye istemiyoruz. İşini istedi diye açlık grevi yapan ve hapishaneye konan hocaların olmasını da istemiyoruz. Demokrasi paydasında hepimiz birlikte, özgürce yaşama iradesini göstererek bir araya gelmeliyiz ve inşallah gelecekte demokrasi türküleri söyleriz ve ülkemizi yüceltiriz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

90 kilo esrarla yakalanan hakim: Sigara bile kullanmıyorum

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...