08 Haziran 2017 13:13

HDP: Kıdem tazminatı hakkından elinizi çekin

HDP Merkez Yürütme Kurulu, bir yazılı açıklama yaparak hükümeti kıdem tazminatını fona devretme planından vazgeçmeye çağırdı.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, hükümeti kıdem tazminatını fona devretme planından vazgeçmeye çağırdı. İşçilerin tarihsel bir kazanımı olan kıdem tazminatının fon aracılığıyla yolsuzluk ekonomisinin finans kaynağı haline getirilmek istendiğini belirten HDP, bu hakkı gasbetme girişimine karşı işçi ve emekçilerin mücadelesinin yanında olacaklarını duyurdu. 

Yapılan yazılı açıklamada, AKP hükümetinin bugüne kadar hep sermayeden yana kararlara imza attığı belirtilerek “Hükümetin getirmek istediği fon, kıdem tazminatına erişimi güvence altına almayacaktır. Bugün işçiye kıdem tazminatı ödemeyen patron, yarın da kıdem tazminatı fonuna prim ödemeyecek ve işçi yine kıdem tazminatından mahrum kalacaktır. Bu nedenlerle kıdem tazminatı fona devredilmemeli, doğrudan işveren yükümlülüğü olarak kalmalı ve bu alandaki yaptırımlar emekçilerin hakkını koruyarak garanti altına alınmalıdır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Koçak Vadisi jeotermal tehdidi altında

SONRAKİ HABER

CHP'li Ağbaba'dan Elazığ depremi izlenimi: Köylerdeki evlerin yüzde 95'i ağır hasarlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...