05 Haziran 2017 20:57

'Binbaşı Seymen’e ‘görev iptal’ mesajını iletmemi istediler'

15 Temmuz darbe girişimi davası sanığı Albay Osman, mahkemedeki ifadesinde 'Binbaşı Seymen’e ‘görev iptal’ mesajını iletmemi istediler' dedi.

Paylaş

15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili aralarında sözde ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyelerinin de bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Eski Özel Kalem Müdürü  Kurmay Albay Osman Kılıç savunma yaptı. Kılıç savunmasında, Akıncı Üssü’nde bulunduğu sırada, Cumhurbaşkanına suikast davasında yargılanan Eski Binbaşı Şükrü Seymen’e ‘görev iptal’ mesajını iletmesini söylediklerini iddia etti. 

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafında Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ndeki mahkeme salonunda görülen duruşmada, darbe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı oteli aradığı ve suikast girişimini organize etmekle suçlanan Gökhan Şahin Sönmezateş ve Şükrü Seymen ile sık sık konuştuğu iddia edilen Osman Kılıç savunma yaptı. 

Darbe gecesi Akıncı Üssüne tören görevi için gittiğini belirten sanık Kılıç, salonda konuşulanları duyabildiğini belirtti. Odada beklerken, saat 21.30 sıralarında daha önce ÖKK’de birlikte çalıştığı Binbaşı Şükrü Seymen’in kendisini aradığını ve nerede olduğunu  söyleyen sanık Kılıç, “Bulunduğu ortamda çok yoğun sesler geliyordu. Bu nedenle tam olarak anlaşamadığımız için mesajlaştık” dedi. 

SALONDA KONUŞULANLARI DUYDU 

İfadesinde, bulunduğu odada salonda konuşulanları rahat bir şekilde duyduğunu tekrarlayan Kılıç şöyle devam etti: “Yarım saat sonra salondaki seslerden İstanbul’daki Boğaz köprülerinin kapatıldığını ve TSK’nin sıkıyönetim ilan ederek yönetime el koyacağı, Genelkurmay Başkanının da Akıncı Üssüne gelerek faaliyeti yöneteceği ve idare edeceği konuşuldu. Bunları bulunduğum odada duydum. Bunun üzerine oradan ayrılmak istedim ve kapıya vurdum. Güvenlikten sorumlu havacı albay geldi ve çıkışların yasak olduğunu, biraz sonra Genelkurmay Başkanının geleceğini ve geldiği zaman beni onun yanına götüreceklerini söyledi. Saat 23.00 sıralarındaydı, helikopter sesi duyulunca Genelkurmay Başkanının üsse geldiği konuşuldu. Belli bir süre sonra tam saatini hatırlamıyorum ama Mehmet Dişli generalin bulunduğum binaya geldiğini gördüm.Yine bundan yarım saat sonra salonda Gökhan Şahin Sönmezateş ve Şükrü Seymen ile irtibatı olan var mı diye sordular. Benim kapıma gelip bana da sordular. Ben de Seymen ile akşam saatlerinde irtibat kurduğumu söyledim. Kendilerinin ulaşamadığını ve Şükrü’ye görevin iptal olduğunu söylememi istediler. Ne görevi diye sorunca, ‘O görevi biliyor’ diye cevap verdiler. Ben de akşam saatlerinde kendisiyle görüştüğümü uçuşların iptal edildiğini söylediğimi belirttim. Bunun üzerine konuştuğum kişi kızdı ve salona doğru yürürken, ‘Kendi kafanıza göre iş yapmayın, kendi kafanıza göre cep telefonlarıyla istediğiniz kişiyi aramayın’ dedi. Sonra telefonumu aldılar ve orada beklememi söylediler. Gece nizamiyede vatandaşların içeri girmeye çalıştığını ve çatışmalar olduğunu öğrendim. Sabah saat 10.00 sıralarında karargaha gittik ve öğle sonuna doğru savcı gelerek gözaltına alındık.”

SAVCILIK İFADESİNİ REDDETTİ 

Sanık Kılıç, savcılıkta verdiği ifadenin baskı altında alındığını ve bazı isimlerin zorla orada olduklarını söylemesinin istendiğini belirterek, ifadesinde geçen isimleri Akıncı Üssünde görmediğini söyledi. Darbe hazırlıklarını denetleyip sonrasında Akıncı Üssüne gittiği yönündeki iddiaları reddeden Kılıç, o gün çocuklarına okul baktığını ardından Merkez Orduevine gittiğini belirterek, gittiğini söylediği okulların ve Merkez Orduevinin kamera kayıtlarının incelenmesini talep etti.  

Muğla’da görülen duruşmada Cumhurbaşkanına suikast girişiminden yargılanan Gökhan Şahin Sönmezateş ve Şükrü Seymen ile toplantı yaptığı ve bu kişilere talimat verdiği iddialarının da gerçekleri yansıtmadığını ileri süren Kılıç, “Bunun adı suikast olamaz. Tiyatro olur, kumpas olur” dedi. Sanık Kılıç, darbeyi kimin yaptığı yönünde kendisine soru sorulacağını bildiğini belirterek, bunun 3 ayrı grup tarafından emir komuta zinciri içinde rütbeli ve rütbesiz TSK personelinin kullanıldığını iddia etti. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kürtçe konuşmaya önce darp sonra hücre cezası

SONRAKİ HABER

Boğaz'da köprülere Beşiktaş bayrağı asıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa