30 Mayıs 2017 14:36

Uğur Kurt'un annesini hakim karşısına çıkardılar

Uğur Kurt'un annesi, oğlunu öldüren polise avukatlık yapan Tolga Yurdakul'un saatinin kordonunu kopardığı iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Paylaş

Okmeydanı Cemevi’nde cenaze töreni için beklerken öldürülen Uğur Kurt’un annesi Güllünaz Kurt, oğlunu öldürdüğü için 12 bin 100 TL ceza verilen polis Sezgin Korkmaz’ın Avukatı Tolga Yurdakul’un saatinin kordonunu kopardığı iddiasıyla yargıç karşısına çıktı. Anne Kurt, “3 kişinin katilini bıraktılar, bana dava açtılar. Oğlumu geri getirsin ben saat alırım” dedi.

Cumhuriyet’in haberine göre, İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya anne Güllünaz Kurt’tan şikayetçi olan Tolga Yurdakul katılmadı. Baba Kemal Kurt ve Kurt ailesi avukatları katıldığı duruşmada Kurt ailesine destek olmak için CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Mehmet Aksünger ve eski vekil Umut Oran da yer aldı. Güllünaz Kurt duruşmadaki kimlik sorgusu sırasında “Kaç çocuğunuz var” sorusuna “1’ini öldürdüler, 4 çocuğum var” diye yanıt verdi.

Güllünaz Kurt savunmasında, “Biz oturuyorduk avukatlarla duruşma salonunda. ‘Görüntüler incelensin’ dedi avukatımız. Hakim de reddetti. Bunun üzerine polisin avukatı bize bakarak güldü. Ancak ben herhangi bir şey yapmadım. Zaten o sırada ara verildi. Aradan sonra tekrar içeri girdik, bağrışmalar oldu. Etraf da zaten güvenlik ve polis doluydu. Benim avukata vurmam mümkün değildi. Polisleri geçemedim. 3 kişinin katilini bıraktı, bana dava açtı. Oğlumu geri getirsin ben saat alırım” dedi. Duruşmada tanık olarak dinlenen Tuncay Şahan, “Olay günü sezginin arkasındaydım, saldırı vardı ama kimin yaptığını görmedim. Arkam dönüktü, bir ara avukatın saatinin düştünü gördüm” dedi.

DAVA ERTELENDİ

Avukat Turgut Kazan da, dava konusu olayın Uğur Kurt’un öldürülmesine ilişkin kaybolan görüntülerin kurtarılması için talepte bulunmaları ile ilgili olduğunu anımsattı. Avukat Kazan, “Biz görüntülerin Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na gönderilerek kurtarılmasını istedik. Duruşma savcısı bunu tepkili bir şekilde reddetti, avukat da gülüyordu. O ret mütalaasını veren savcı olayları telefonuyla çekiyordu. O tepkiye yol açan savcı Mehmet Ali Şelli de tutuklandı” dedi.

Avukat Kazan, Avukat Tolga Yurdakul’un İzmir’de polis kurşunuyla öldürülen Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun’u kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle mahkum ettirdiğini kaydetti. Uğur Kurt’un öldürülmesine ilişkin davanın 3 Aralık 2015’teki duruşmasında Kurt ailesi avukatları olaya ilişkin görüntülerin incelemesinin Jandarma Kriminal Laboratuarı tarafından yapılmasını talep etmiş, avukat Yurdakul da talebin reddedilmesini istemişti. Bu durum duruşmada gerginlik yaşanmasına neden olmuştu. Savcı Ali Görel’in başlattığı soruşturma kapsamında anne Kurt’un ifadesi alınmadan iddianame hazırlanmış, basit yaralama ve hakaret suçlarından 3,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti. Soruşturma savcısı Ali Görel darbe girişiminin ardından tutuklanarak ihraç edildi.

Avukat Tolga Yurdakul’un mazeretini kabul eden mahkeme duruşmayı 13 Haziran’a erteledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İhraç edilen eğitim emekçisi Demir: Tek yolları korkudur

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...