‘Grev yasaklarına karşı sınıf tavrını ortaya koymalıyız’

‘Grev yasaklarına karşı sınıf tavrını ortaya koymalıyız’

Birleşik Metal-İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın grev yasaklarına karşı sınıf tavrının ortaya konması gerektiğini belirtti.

MESS grup sözleşmesi öncesi gazetemize konuşan Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Necmettin Aydın, “Bugün Kristal-İş Sendikasının grevi de ertelendi. MESS sözleşmesinde yine biz greve çıkacağız ve yine yasaklanacak. Yasaklanan grevlere sınıf tavrını ortaya koymamız gerekiyor” dedi.

Gebze Sendikalar Birliği Çayırova’daki Şişecam fabrikasındaki işçileri ziyaret etti. 

Ziyaretin ardından konuştuğumuz Birleşik Metal-İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, OHAL gerekçesi ile sendikaların önünde ciddi engellemelerin olduğunu ifade etti. EMİS grevi döneminde yapılmak istenen toplantıların, OHAL gerekçesi ile iptal edildiğini, General Electric (Alstom) ve Schneider fabrikaları önünde yapılmak istenen eylemlerin engellenmeye çalışıldığını hatırlatan Aydın, “Biz üyelerimizle, temsilcilerimizle aldığımız karar çerçevesinde işbaşı yapmayarak toplu sözleşmeyi işçilerin istediği çerçeveye çekmeye çalıştık. Bugüne kadar son yıllarda yaptığımız en iyi TİS’lerden biri de oldu. Bugün Kristal-İş Sendikasının grevi de ertelendi. Burada da Kristal-İş Sendikasının alacağı karara saygı duymakla birlikte benzer bir tutum alınması gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki MESS sözleşmesinde yine biz greve çıkacağız ve yine yasaklanacak. Bu süreçlerde yasaklanan grevlere karşı geri adım atmayarak sınıf tavrı ortaya koymamız gerekiyor. MESS grup sözleşmesinde de grev yasaklarında da kıdem tazminatında da toplu sözleşmelerde de sıkıntı yaşayacağımızı şimdiden görüyoruz. Buna uygun mücadele hattını hep birlikte örgütlemeliyiz” dedi.

MESS SÖZLEŞMESİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

MESS, yaklaşan sözleşme dönemi için hazırlıklara ve çalışmalara başladı. Öte taraftan işçi sendikalarının da hazırlıkları sürüyor. MESS Grup Toplu İş Sözleşmesine dahil olan Türkiye’deki 31 fabrika Birleşik Metal-İş üyesi işçilerden oluşuyor. Bu fabrikaların 14’ü ise Gebze’de kurulu. Eylül 2017’de MESS sözleşmesine dair genel taslak hazırlanmış olacak. Nisan ayından itibaren işyeri komite toplantılarına başlayan Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi ise 400’e yakın işçiden oluşan komitelerle 1. tur eğitim toplantılarını tamamladı. 31 Mayıs’tan itibaren 2. tur toplantılarına başlayacak olan işçiler de haziran ayı sonunda MESS taslağının hazırlanacağını belirtti

www.evrensel.net