26 Mayıs 2017 14:12

Sancar'dan darbe raporu yorumu: Sorularımız halen yanıtsız

HDP Milletvekili ve Meclis Darbe Komisyonu Üyesi Mithat Sancar: Rapor elimize sabah ulaştı. Kontrollü darbe iddiasını çürütecek tezleri sunsunlar.

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

HDP Mardin Milletvekili ve Meclis Darbe Komisyonu Üyesi Mithat Sancar, komisyon raporunu kendi ellerine raporun açıklandığı günün sabahı ulaştığına dikkat çekti. Komisyon Başkanı Reşat Petek'in  “Komisyon daha geç kurulsa iyi olurdu” sözlerine “Yeni bir komisyonu kurulması önünde engel yok” yanıtını veren Sancar, “kontrollü darbe girişimi” iddialarına yönelik Petek’in sözlerini de eleştirdi. Sancar, “Komisyonda sorularımız aydınlatılmadı. Kontrollü darbe iddiasını çürütecek tezleri önümüze koysunlar” dedi. 

Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek'in açıkladığı komisyon raporunu değerlendiren komisyonun HDP'li Üyesi Mithat Sancar, raporun kendilerine raporun açıklandığı gün sabaha karşı ulaştığını belirterek, “Alelacele raporun açıklandığı anlaşılıyor. Bu telaşlı açıklama tuhaf. Bize bu raporun açıklanacağı bugün belirtişmemişti. Şimdi bizden 5 Haziran tarihine kadar muhalefet şerhimizi yazmamız isteniyor” dedi. Sancar, MİT’ten gelen raporun ise henüz kendi ellerine ulaşmadığını ekledi. 

Sancar, Komisyon Başkanı Reşat Petek'in cemaat ile AKP’nin 2010 referandumunda yakınlaştığı ifadelerine yanıt olarak,  “Sadece 2010 yılı değil AKP cemaat işbirliği daha öncesine dayanıyor. 2010 yılı sonrasında orduda tasfiyelerle beraber yoğunlaştığı, tasfiyeler için işbirliği yaptıkları anlaşılıyor. Zaten henüz darbenin siyasi ayağı ortaya konulmuş değil” dedi. Komisyon Başkanı Petek'in komisyon erken kurulduğu ve daha geç kurulsaydı daha iyi çalışabileceğine yönelik sözlerini Sancar, “Eğer düzgün çalışan bir komisyon olsaydı zamanın önemi yoktu. Komisyonun etkin çalışması amacının darbeyi aydınlatmak olup olmadığıdır. Yeniden komisyon kurulmasının önünde bir engel yoktur. Aydınlatılacaksa yeni bir komisyon kurulabilir” yorumunda bulundu. 

Başkan Petek'in kontrollü darbe girişimi iddialarına yönelik tepkisini de değerlendiren Sancar, “Bu iddiayı çürütecek tezleri ve delilleri önümüze koyana kadar bu iddia geçerliğini sürdürecektir. Komisyonda sorularımız aydınlatılmadı. Bu sorular halen yanıtsız. Kontrollü darbe iddiasını çürütecek tezleri önümüze koysunlar” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Engelliler, dijital erişilebilirlik için bir araya geldi

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa