'Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan'

'Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan'

Brüksel'de Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü. Görüşmede, Batman’da gözaltında açlık grevinde olan Fransız gazetecinin konuşulduğu belirtildi. Erdoğan görüşmede Fransa Savunma Bakanı'nın kadın olmasına şaşırarak "Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi kapsamında gittiği Brüksel'de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Wiltcher's Steigenberger Otel'deki görüşme 45 dakika sürdü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı görüşme basına kapalı gerçekleşti. Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı önce Dışişleri Bakanı jean-Yves Le Drian ile, ardından da Savunma Bakanı Sylvie Goulard ile tanıştırdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun tercümanlık görevini üstlendiği sohbette Macron, Goulard'ı "Savunma Bakanımız" diyerek Erdoğan'a takdim etti. Bakan Çavuşoğlu, tercümesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Gerçi ismi artık Silahlı Kuvvetler Bakanı olarak değiştirildi" derken, Erdoğan Savunma Bakanı'nın kadın olmasına şaşırarak, "Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan" dedi.

AÇLIK GREVİNDEKİ FRANSIZ GAZETECİ GÜNDEM OLDU

Erdoğan ve Macron daha sonra görüşmeye geçti. Üst düzey bir Fransız yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron'un, Türkiye'de gözaltına alınan ve açlık grevine başlayan Fransız gazeteci Mathias Depardon hakkında konuştuğunu söyledi. Macron’un Depardon’u sorması üzerine Erdoğan’ın, konuyla hızlı bir şekilde ilgileneceğini dile getirdiği kaydedildi.

Çektiği fotoğraflar sebebiyle 8 Mayıs’ta Batman’da gözaltına alınan Fransız gazeteci Mathias Depardon’un makinelerine de el konulduğu bildirilmişti. Depardon’un avukatı, gazetecinin geçtiğimiz hafta sonu açlık grevine başladığını açıklamıştı. (DİHABER)

www.evrensel.net