24 Mayıs 2017 11:33

Filipinler'de IŞİD bağlantılı örgütten katedrale baskın

Filipinler'de IŞİD bağlantılı Maute grubu, Marawi kentinde bir katedrale baskın düzenleyerek çok sayıda kişiyi rehin aldı.

Paylaş

Filipinler'de IŞİD bağlantılı örgüt Marawi kentinde bir katedrale baskın düzenledi. Kilisede bulunan rahip ve cemaatin rehin alındığı bildirildi. Saldırganların, "Hükümet, üzerimize gönderdiği askerleri geri çekmezse rehineleri öldürürüz" dediği açıklandı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, salı günü Mindanao adasında bulunan Marawi kentinin IŞİD tarafından kuşatılması sonrası 22 milyon kişilik adada olağanüstü hal ilan etmişti.

Saldırıyı düzenleyen Maute grubu, Moro İslami Kurtuluş Cephesi örgütünün eski üyelerinden oluşuyor. Maute, 2015'te IŞİD'e biat ettiğini açıklamıştı. Örgüt, Ebu Seyyaf ile birlikte Filipinler'deki önde gelen cihatçı gruplar arasında bulunuyor.

Reuters'e konuşan komşu Pantar kasabasında yaşayan öğrenci Rabani Mautum, kentin halen Maute'nin kontrolünde olduğunu belirtti.

Kentin bazı bölgelerinde örgütün kullandığı siyah bayrağın dalgalandığının görüldüğü aktarıldı.

FİLİPİNLER'DE 6 MİLYONA YAKIN MÜSLÜMAN VAR

100 milyonluk nüfusu bulunan Filipinler'de, yaklaşık 6 milyon Müslüman olduğu belirtiliyor. 200 bini aşkın nüfusu olan Marawi de Müslümanların çoğunlukta yaşadığı bir kent.

22 milyonluk Mindanao adasında ise Müslümanların oranı yüzde 20 civarında. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sergio Llull: Fenerbahçe’de oynarım

SONRAKİ HABER

Libya’daki vekalet savaşı ve Berlin Konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...