İspanya’da Katalonya’nın bağımsızlık tartışması alevlendi

İspanya’da Katalonya’nın bağımsızlık tartışması alevlendi

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da bağımsızlık için yeniden referanduma gitme planları ülke gündemine oturdu.

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da yerel hükümetin bağımsızlık için yeniden referanduma gitme planları ülke gündemine oturdu.

Katalan lider Carles Puigdemont, başkent Madrid’in belediye binasında yaptığı konuşmada bu planlarından geri adım atmayacaklarını yineledi.

‘BİZ BU OYLAMAYI YAPACAĞIZ’

Bu sırada, bina önünde, Katalanya’nın bağımsızlığına karşı çıkan aşırı sağcı bir grubun eylemi vardı. Polis eylemcilerin önünde zincir oluşturarak olası taşkınlıklara karşı önlem aldı.

Euronews’ın haberine göre Katalonya yerel hükümetinin lideri Puigdemont, Madrid’i referanduma giden siyasi yolları tıkamakla itham etti. Puigdemont, “Katalanlar siyasi gelecekleri, Katalonya’nın geleceği için oy vermediği sürece bizi hiç bir şey durduramayacak. İspanya hükümeti her şeye ‘hayır’ dese dahi biz bu oylamayı yapacağız. Karşımıza ne engel çıkarsa çıksın görevimizi yerine getirmekle sorumluyuz” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET AYNI NOKTADA

Muhafazakar Başbakan Mariano Rajoy ise Katalonya yönetimini merkez hükümete şantaj yapmakla suçluyor. Bağımsızlık referandumunun meşru olmayacağını söyleyen başbakan, “bizi tehdit etmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Rajoy, “Halk Partisi olarak demokrasinin düzgün işleyişi için demokratik taleplerin parlamentodan geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Masaya konulan tehditlere ve şantajlara tolerans gösteremeyiz. İspanyol halkına bu tehditlere göz yummayacağımızı söyleyebilirim. Halkın çoğunluğu istediği takdirde, ulusal egemenliğimiz ulusal boyutta kalacaktır” diye konuştu.

Rajoy’un bu açıklaması el Pais gazetesinde yer alan bir iddianın ardından geldi. Gazete, merkez hükümetin referandumu kabul etmemesi halinde Katalonya yönetiminin doğrudan bağımsızlığını ilan etmeye hazırlandığını öne sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2017 12:33
www.evrensel.net