1. Hatay Kitap Fuarı sona erdi

1. Hatay Kitap Fuarı sona erdi

Hatay'da 12-21 Mayıs'ta ilki gerçekleştirilen ve 126 yayınevi ile 20'nin üzerinde yazar, çizer ve şairin katıldığı 1. Hatay Kitap Fuarı sona erdi.

Halil İMREK
Hatay

 

Hatay'da 12-21 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 1. Hatay Kitap Fuarı sona erdi. İlki gerçekleşen kitap fuarına 126 yayın evi ve 20’nin üzerinde yazar, çizer ve şair katıldı.  Çeşitli standlarda şair ve yazarlar okuyucular ile buluştu, kitaplarını imzaladı, kitap dostları ile sohbet etti.

Eylül Fuarcılık tarafından düzenlenen ve Hatay Büyükşehir Belediyesi desteği ile gerçekleştirilen 1. Hatay Kitap Fuarı sona erdi. 12-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. 1. Hatay Kitap Fuarına kitapseverler yoğun ilgi gösterdi. 

Hatay Fuar alanında büyük bir çadır içerisinde gerçekleşen kitap fuarının fiziksel koşulları ise yetersiz kaldı. Fuarın devam ettiği Hatay ilinde son iki gün sürekli yağmur yağdı. Kitap fuarı da yağmurdan nasbini aldı. Bazı yayınevlerinin kitaplarının bir bölümünü su bastı.

Fuara Şükrü Erbaş, Aydın Ilgaz, İlber Ortaylı, Ayşe Kulin, Ataol Behramoğlu, Banu Avar, Hanefi Avcı, İhsan Eliaçık, Hasan Ali Toptaş, Enver Aysever, Kahraman Tazeoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda yazar katıldı. 1. Hatay Kitap Fuarının onur yazarı ise Şükrü Erbaş’tı.

Fuarda sahafların da stantları yer aldı. Sahaflarda satışa sunulan eserler arasında çok eski yayınlar dikkat çekti. 

20 ETKİNLİK YAPILDI

Hatay Kitap fuarında çok sayıda yazar kitaplarını imzaladı, okurlarıyla bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdi. Yazarlarla okuyucuları bir araya getiren kitap fuarında, söyleşi, panel ve dinletileri de içeren 20 kadar etkinlik yapıldı. Söyleşiler için ikinci bir çadır kurulmuştu. Ancak çadırda ses sistemi bulunurken, ışıklandırma yoktu. Akşam etkinlikleri karanlıkta yapılabildi. Özellikle son iki güne sıkıştırılan etkinlikler yoğun ve şiddetli yağmurun yağmasından kaynaklı verimli geçmedi. Yağan yağmurun şiddetli bir şekilde çadırlara vurması içerde sesin anlaşılmasını zorlaştırdı. 

Hatay’ın ilkleri arasına giren ve 21 Mayıs’ta sona eren kitap fuarı, il genelinden gelen binlerce öğrencinin uğrak yeri oldu. Kitap fuarını gençler ve çocuklar kalabalık gruplar halinde gezdi ve binlerce kitap arasında adeta yolculuğa çıktı.

'KİTAP FUARI ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DA DEVAM EDECEK'

Kitap fuarını gezen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Kitap okumanın yaşı yoktur. Fuarda gördük ki, yaşlısıyla genciyle vatandaşlarımız yoğun bir katılım gösterdi” dedi.

Kitap fuarıyla buluşmak isteyen vatandaşlara ücretsiz ulaşım hizmeti verdiklerini ve ilçelerdeki eğitim kurumlarına servis göndererek çocuklara kitap fuarını gezme imkânı sağladıklarını söyleyen Savaş, “Bu yıl birincisi düzenlenen fuarın önümüzdeki yıllarda daha büyük katılımla hizmet edeceğine inanıyoruz” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilk kez düzenlenen fuarın geleneksel hale getirileceğini de söyledi. Savaş, "Amacımız kentimizdeki son 6 yıldaki ekonomik durgunluğu aktifleştirmek, insanlarımızın moral ve motivasyonunu yüksek seviyeye çıkarmak ve Hatay'ı savaş ortamı kimliğinden çıkarmak. Bunun için de tüm sivil toplum örgütlerimizle devletimizle Hatay'daki bu negatif algıyı, pozitife çevirmek istiyoruz. Biliyorsunuz 2021'de bir EXPO 21 fuarımız var, botanik alanında. 2021 yılına kadar  Hatay'ı her alanda hazırlamak ve çok iyi bir hale getirmeyi hedefliyoruz. Hatay'ın ve ülkenin tanıtımını en üst seviyede yapmak istiyoruz. Tüm belediyelerin ve sivil toplum kuruluşların da desteğini bekliyoruz" dedi.

www.evrensel.net