İnsan Hakları Anıtı ve Yüksel hâlâ abluka altında

İnsan Hakları Anıtı ve Yüksel hâlâ abluka altında

Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça'nın gözaltına alınmasını protesto edenleri engellemek için kapatılan Yüksel ve İnsan Hakları Anıtı hâlâ ablukada.

KHK ile ihraç edilmelerinin ardından işe dönme talebiyle açlık grevine giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına almasını protesto edenleri engellemek için Yüksel Caddesi ve Konur Sokağı polis ablukaya aldı. Ablukanın sabah saatlerinde de sürmesi nedeniyle kimi işyerleri açılamadı. Öte yandan açlık grevindeki iki ismin bugün Adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. 

İşe geri dönme talebiyle Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde oturma eylemine başlayan Gülmen ve Özakça, 76 gün önce açlık grevine başlamışlardı. Sağlık durumlarının kötüye gitmesi üzerine günün sadece belli saatlerinde İnsan Hakları Anıtı’na gelen ikilinin eylemini aralarında ihraç edilen kamu emekçilerinin de olduğu çeşitli isimler sürdürüyordu. Önceki gece Gülmen ve Özakça’nın kaldıkları evden gözaltına alınmasının ardından Yüksel Caddesi’nde toplananlara polis saldırmış, aralarında Özakça’nın annesi ve eşinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. 

Bunun üzerine CHP ve HDP’li bazı milletvekilleri İnsan Hakları Anıtı önünde toplanarak oturma eylemine başladı. Polis milletvekilleriyle birlikte anıtın çevresini bariyerlerle kapattı. Duruma tepki göstermek için akşam toplananlara polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. Özakça’nın eşi ve annesi de duruma tepki göstermek için açlık grevine girerken, polis Yüksel Caddesi’ne çıkan bütün yollar ve Konur Sokağı kapattı. 

Sabah saatlerinde işyerlerine gelenler polis araçları, TOMA’lar ve bariyerlerle karşılaştı. Polis ablukası nedeniyle işyerleri açılamadı. Polis caddeden geçmek isteyen vatandaşlar ile işyerlerine gitmek isteyen esnaf ve işçilere sokağı kapatma gerekçesini anlatmakta güçlük yaşadı. Zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Diğer yandan Gülmen ve Özakça’nın bugün Adliye’ye götürülerek ifadelerinin alınması bekleniyor. (Ankara/EVRENSEL)

(Fotoğraf: DİHABER)

www.evrensel.net