Sırrı Süreyya Önder: Siyasette son dönemim

Sırrı Süreyya Önder: Siyasette son dönemim

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, siyasette son dönemi olduğunu dile getirdi.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, siyasette son dönemi olduğunu, daha fazla devam etmek istemediğini belirterek, 'Büyük hayal kırıklıklarım var' dedi. Önder, yeni bir açılım sürecinin başlayabileceğini de söyledi.

BirGün'den Meltem Yılmaz’a konuşan HDP’li Sırrı Süreyya Önder, siyasetteki hayal kırıklığına dair soruya “Yitip giden canlara engel olamamak" yanıtını verdi.

Önder, "İmralı heyetinde yer almam hasebiyle, barış için önemli bir inisiyatif üstlenmiştik. Öyle ki barışa elimizi uzatsak dokunacak kadar yakın olmuştuk ama bunu başaramadık. Çatışmasız bir dönem yakalamışken, bunu iyi kötü iki buçuk yıl gibi bir zamana yayabilmişken, muhafaza edememiş olmak, başta kendimi sorumlu tutarak en büyük üzüntümdür" dedi.

“Geçmişte kalmış gibi konuşuyorsunuz” sorusu üzerine de Önder şöyle yanıt verdi: “Evet, aktif siyasette son dönemim. Siyaseti sinemayla devam ettireceğim. Bitirdiğim üç senaryom var. Politik film alanında bu birikimle önemli üretimler yapabilmeyi ümit ediyorum.”

'YENİ BİR AÇILIM SÜRECİ OLUR MU?'

Önder, yeni bir açılım sürecinin gündemde olup olmadığına dair de "Bize yönelmiş herhangi bir adım yok. Peki bu laflar nereden çıkıyor? İşte bu çok önemli. Mevcut durum, devlet ve hükümet açısından sürdürülebilir değil. Kürtler açısından da kabul edilebilir değil. Hal böyle olunca bir toplumsal itiraz gelmemesi için sürekli bu laflar ortaya atılıyor. Bu işin bir boyutu. Ama şöyle de bir gerçeklik var: Ne zaman böyle söylenti ortaya çıkmışsa, o söylentinin çıkmış olması tam da o "sürdürülemezlik"ten kaynaklandığı için, bunu bir müzakere ve diyalog süreci takip etmiş. Dolayısıyla biz HDP olarak sürekli tutumumuzu, tavrımızı tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde barış ve müzakereden yana kullandık. Bütün inisiyatiflerimizi de burada geliştirdik bugün de aynı noktadayız." şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net