YTÜ öğrencileri: “Kampüsümüzün taşınmasını istemiyoruz”

YTÜ öğrencileri: “Kampüsümüzün taşınmasını istemiyoruz”

Okuldan resmi bir açıklama gelmese de öğrenciler ve akademisyenler içindeki tepki günden güne artıyor.

Yunus KÜTÜKDEMİR

Yıldız Teknik Üniversitesi

İki sene önce Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsünün taşınıp, kampüsün Cumhurbaşkanlığı külliyesi haline getirilmesi tartışmalarının ardından Beşiktaş kampüsünün taşınması tekrardan tüm Yıldızlıların gündemine oturdu. Okuldan resmi bir açıklama gelmese de öğrenciler ve akademisyenler içindeki tepki günden güne artıyor. Öğrencilerin çok büyük bir kısmı düzenlerinin bozulacak olmasından şikayetçi. Okulu tercih ederken Yıldız kampüsünün etkisinin olduğunu söyleyenler de azımsanmayacak derecede fazla. Taşınma durumunda yurt ve evde kalanlarda büyük problem yaşayacak. Çünkü söylentilere göre Makine Fakültesi Pendik’e, Gemi İnşaat Tuzla’ya ve Mimarlık Fakültesi Balmumcu’ya taşınacak.

“KULÜPLERİMİZ UZUN SÜREDİR BEŞİKTAŞ’TA”

Biz de kulüp ve fakültelerdeki arkadaşlarımızdan görüşler aldık. Üç yıldır Yıldız’da okuyan Taşkın, kulüplerinin 18-19 yıldır Beşiktaş’ta olduğunu, burada kurulduğunu söylüyor. Tartışmaların birçok ortamda sürdüğünü, herkesin fazlaca tepkili olduğunu ve change.org gibi platformlar da dahil herkesin tepki göstermeye çalıştığını ekliyor. Yine başka bir kulüpten arkadaşımız Cihan da üç yıldır YTÜ’de. O da “Ben de her Yıldızlı gibi okulun taşınmasını istemiyorum.” diyor. Kurulu düzenlerinin bozulacak olmasından rahatsızlık duyduğunu belirtiyor. Ayrıca her iki arkadaşımız da kulüplerinin genel yapısı itibariyle ortak tavır göstermenin zorluğundan bahsetseler de bireysel tepkilerin artarak devam edeceğini düşünüyorlar.

KAMPÜS, YILDIZ’IN KİMLİĞİNİN BİR PARÇASI

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümünden 3. sınıf olan Aytaç, sektör olarak Tuzla’ya taşınmalarının mantıklı olabileceğini, ancak Yıldız’a Yıldız ismini veren kampüsten taşınmak istemediğini söylüyor. Ayrıca KYK yurdunda kaldığı için Tuzla’ya ulaşımın ve kalacak yerin onun için sorun olacağını da ekliyor. Mimarlık 3. sınıf öğrencisi Mehmet, kampüsün taşınması durumunda, 1911 yılında bu kampüste kurulmuş olan ve tüm kimliğini buradan alan Yıldız’ın Yıldız olmasının bir anlamı kalmayacağını düşünüyor. Ek olarak kendi binalarının mimari ve tarihi açıdan önemli olduğunu ve bu durumda fakültedeki bazı akademisyenlerin okulu bırakmayı düşündüğünü söylüyor.

ÜNİVERSİTEYE İHTİYACIMIZ VAR, KÜLLİYEYE DEĞİL

Şehir Planlamacıları Odası Öğrenci Komisyonu ise mimarlık eğitiminin özellikle kent merkezlerinde, kentle iç içe verilmesi gerektiğini aynı zamanda fakültenin stüdyo vs ile altyapısının olması gerektiğini, oysa taşınacak fakülteler için alelacele apartman/dershane binası gibi yerlerin bakıldığını söylüyor. Bu durumun üniversitenin ve eğitimin niteliğini büyük ölçüde düşüreceğini düşünen ŞPO Öğrenci Komisyonu, YTÜ'nün diğer bir kampüsü olan Davutpaşa için imar izni olmadığını, öğrencilerin büyük bir belirsizlik ile başbaşa bırakıldığını ekliyorlar. Ayrıca kampüsün taşınma sebebi olan “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi/Sarayı” meselesi için toplumun birçok ihtiyacı olmasına rağmen tarihi bir üniversitenin boşaltılıp herhangi bir ihtiyacı karşılamayacak bir saraya dönüştürmenin, bu uğurda yüzlerce öğrenciyi mağdur etmenin ve bir üniversitenin tarihini yok etmenin çok tartışmalı olduğunu düşünüyor arkadaşlarımız.

www.evrensel.net