ETHA, muhabirleri Tolu ve Gayip için açıklama yaptı

ETHA, muhabirleri Tolu ve Gayip için açıklama yaptı

ETHA, çevirmenleri Meşale Tolu’nun tutukluluğunu ve Muhabirleri Pınar Gayip’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Etkin Haber Ajansı (ETHA), çevirmenleri Meşale Tolu’nun tutukluluğunu ve Muhabirleri Pınar Gayip’in gözaltına alınmasını İstanbul’daki Kadıköy Kilise Meydanı’nda yaptığı açıklamayla protesto etti.

“İktidarın muhalif gazetecilere yönelik operasyonunun bu kez hedefi, ETHA’nın çevirmeni Meşale Tolu oldu” diyen ETHA Muhabiri Ali Sönmez Kayar, “1 Mayıs’tan bir gün önce 2 buçuk yaşındaki çocuğu ile birlikte yaşadığı evine yapılan baskında gözaltına alınan arkadaşımız Tolu, bu sırada polisin şiddetine maruz kaldı. Çocuğunu bir akrabasına bırakma olanağı bulamazken, yere yatırıldı ters kelepçe takıldı. Örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı” ifadelerini kullandı. Gazetecilerin iktidarın hedefinde olduğunu belirten Kayar, “Daha bir kaç gün önce Cumhuriyet gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven bir haber başlığı nedeniyle tutuklandı. KHK’lerle teslim alınamayan gazetecilerin ve basın kuruluşlarının polis, mahkeme ve cezaevi üçgeniyle sindirilmek istendiği ortada” diye belirti. 

‘TÜRKİYE’DE GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR’

Ajanslarına yönelik baskılara dikkat çeken Kayar, “Son olarak muhabirimiz Pınar Gayip evi basılarak gözaltına alındı. Daha önce ajansımızın binası iki kez polis tarafından basıldı, yazılı, dijital tüm arşive el konuldu. Ajansımız hakkında bir dava bile açılmadı” dedi.
Kayar’ın ardından konuşan Meşale Tolu’nun Babası Ali Rıza Tolu, “Kızımın yanındayım. Türkiye’de gazetecilik suç değildir. Kızımla konuştum onun aldığı her kararın arkasındayım” dedi.

ALMANYA'DA DAYANIŞMA MİTİNGİ

Üç haftadır İstanbul’da tutuklu bulunan gazeteci Meşale Tolu ile dayanışma amacıyla 'memleketi' Ulm şehrinin merkezinde de yine dayanışma mitingi düzenlendi. Mitinge katılan Alman öğretmeni de bir konuşma yaptı.

HDK-Ulm ve “Meşale ile Dayanışma Komitesi” tarafından düzenlenen şehir merkezindeki ikinci mitinge, kötü hava koşullarına rağmen yüzden fazla kişi katıldı. Mitingde Yeşiller Eyalet Milletvekili Jurgen Filius konuşma yaparak insanlık dışı uygulamayı protesto etti, dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulundu.

“Tolu’ya sahip çıkalım” diyen Tolu’nun eski öğretmeni Angelika Lanninger ise yakında yapacakları basın toplantısıyla, Tolu’nun mezun olduğu lise olan Anna-Essinger-Gymnasium’da devam eden imza kampanyası çalışmasının detaylarını açıklanacağını duyurdu. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Mayıs 2017 12:51
www.evrensel.net
ETİKETLER Meşale ToluETHA