İçme suyu kaynağındaki HES açılışında bir de tören yaptılar

İçme suyu kaynağındaki HES açılışında bir de tören yaptılar

Rize'de 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan su kaynağı üzerindeki HES'in açılışı için bir de tören yapıldı. Yaşam savunucuları tepkili.

Rize’de yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Andon İçme Suyu Tesisleri üzerine yapılan Hidroelektrik Santrali (HES), düzenlenen törenle açıldı. Projenin iptali istemiyle hukuk mücadelesi veren yaşam alanı savunucu Kazım Delal ise yargı sürecinin devam ettiğini hatırlatarak, "Kaçak HES kuruldu" diyerek tepkisini dile getirdi.

Küçükçayır Köyü'ndeki Andon İçme Suyu Tesisleri'nde düzenlenen törene Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Reşat Kasap, HES'in yapımını üstlenen Smart Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cansun ile davetliler katıldı. Törende konuşan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın, ‘Su akar Türk yapar' ifadelerini hatırlatarak, ‘Su akar Rizeli yapar' olarak bu sözü güncelliyoruz" dedi.

Andon HES Projesi kurdelenin kesilmesinin ardından hizmete açıldı. Törene katılanlar tesisi gezerek incelemelerde bulundu.

‘ENDİŞELENECEK BİR DURUM YOK’

HES projesi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, HES yapımına yönelik kamuoyundaki eleştirilerin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi: “Endişelenecek bir durum yok. Suyun akış kuvvetinden yararlanılıyor. Karlı bir yatırım oldu."

KAZIM DELAL: KAÇAK HES KURULDU

Andon İçme Suyu Tesisleri'ne su sağlayan Andon Deresi'ne kurulan HES projesi için hukuk mücadelesi veren yaşam alanı savunucusu Kazım Delal de, açılışı yapılan projeye tepki gösterdi. Rize İdare Mahkemesi'nin proje ile ilgili iptal kararı verdiğini hatırlatan Delal, itiraz üzerine kararı bozan Danıştay'ın bölgede bilirkişi keşfi yapılmasını istediğini, ancak bu süreç beklenmeden projenin bitirilerek açıldığını söyledi. İçme suyu üzerine HES olmayacağını anlatan Delal, “Milletin içeceği bir temiz su kaldı. Onun da üzerine kaçak HES kuruldu. Kaçak bir çay ocağı açtırmayan belediye kaçak HES açıyor. Ne büyük bir başarı! İçme suyuna HES olur mu? Bu milletin tam içeceği kıvamdaki suyu makinelerden geçirerek millete vereceksiniz. Bu millet içsin diye bu suyu verdik. Bu milletin yakasını da suyunu bırakın. Hiçbir şekilde burada elektrik üretemezler. Bu tesis kaçaktır" dedi ve konuyla ilgili şikayetlerde bulunacağını ifade etti. (Rize/DHA) 
 

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Mayıs 2017 15:56
www.evrensel.net