KOÜ RTS öğrencileri: Uygulama yoksa okul ne işe yarar?

KOÜ RTS öğrencileri: Uygulama yoksa okul ne işe yarar?

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencileri, verilen eğitimin sadece teorik düzeyde kalmasından şikayetçi.

Çağıl ADIGÜZEL
Kocaeli

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencileriyle bölümlerindeki sıkıntıları ve geleceğe dair düşüncelerini konuştuk. Konuştuğumuz öğrencilerin en büyük sıkıntısı bölümlerinde uygulamaya ilişkin neredeyse hiçbir şey olmaması.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema (RTS) Bölümünde okuyan öğrencilerle sorunlarını konuştuk. Öğrencilerin şikayet ettiği birçok nokta varken bunların en önemlisi ise bölümlerinde uygulamaya ilişkin bir eğitim verilmemesi. Bölümde okuyan Hüseyin adlı öğrenci, eline kamera almadan üniversiteden mezun olabileceğini söylüyor. 

‘KAMERA BAŞINDA BİR ŞEY YAPAMIYORUZ’

Mert adlı öğrenci de okulda çok sınırlı sayıda teknik ekipman olduğunu, bunları ödünç alıp çalışmanın da çok zor hale geldiğini dile getiriyor. Derslerde ‘Kadraj şudur, kamera budur’ diye anlatıldığını ama kamerayı ellerine almadan bir şey anlamadıklarını söyleyen Mert, “Bölümde 700’e yakın öğrenci var 10 kamera bile yok. Hastane kuyruklarından beter sıra bekleme var” diyor. Emrah söze giriyor ve bir şeyler öğrenebilmek için film veya dizi setlerine gittiklerini söylüyor. Orada da en fazla figüran olduklarını, uzaktan izleyerek bir şeyler öğrenmeye çalıştıklarını belirtiyor ekliyor: “Uygulama olmadan okul ne işe yarıyor?” 

Bölümüyle alakalı sıkıntıları anlatmaya devam eden Hüseyin, “Bölüm dışı birçok dersimiz var, bunlardan ziyade bölümümüzle ilgili derslerimiz olsa daha iyi olur. Önemli derslerimizi Uzaktan Eğitim’e (UZEM) geçiriyorlar.” diyor. Orhan da yine derslerin UZEM’e geçmesine tepkili, en önemli dersleri olan sinema tarihinin bile UZEM’e geçtiğini söylüyor. Ezbere dayalı bir eğitim aldıklarını aktaran Orhan, “Canlı gördüğümüz bir dersi internet üzerinden aldığımızda aynı etkiyi yapmıyor, bilgi sahibi olmamız çok zor hale geliyor. Bu bölümü okuyoruz, kamera başında hiçbir şey yapamıyoruz. Sınavlarımız kzağıt üstünde. Sadece ezberleyip, yazarak olmaması gereken bir bölüm RTS” diye ekliyor. “Sorunların çözümü için biz bir şeyler yapabiliriz” diyen Mert de “Bunun için de bir araya gelmeli ve sesimizi daha çok duyurmalıyız çünkü bu bütün RTS öğrencilerinin sorunu” ifadelerini kullanıyor.

www.evrensel.net