Gazeteci Ölmez aylar sonra mahkemeye çıkacak

Gazeteci Ölmez aylar sonra mahkemeye çıkacak

Mersin'de 12 Aralık 2016’da yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan Radyo Ses Çalışanı Fatma Ölmez’ yarın hakim karşısına çıkacak.

Mersin'de 12 Aralık 2016’da yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan Radyo Ses Çalışanı Fatma Ölmez’ yarın hakim karşısına çıkacak.

12 Aralık 2016’da HDP’ye yönelik yapılan operasyon kapsamında 153 kişi gözaltına alınmış ve bunlardan 72’si ise tutuklanmıştı. Aralarında İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi ile kanun hükmünde kararname ile kapatılan Radyo Ses Çalışanı Fatma Ölmez’in tutuklu bulunduğu 18’i tutuklu 24 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün saat 11.00’de Mersin 7’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

HABER TAKİPLERİ SUÇ SAYILDI!

İddianamede Ölmez’in radyo çalışanı olarak yayın yapmak amacıyla takip ettiği basın açıklamaları ve HDP mitinglerine katılması suç işlediği isnat edilirken, 2014 ve 2015 yıllarında Emek ve Demokrasi Platformu ile İHD tarafından düzenlenen eylemlerini takip etmesinin de suç olarak lanse edilmesi dikkat çekti. Yine Ölmez’in çalıştığı kurum adına basın kartı olduğunu ve çalıştığı kurum tarafından Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) kaydı olduğunun açıklamasına rağmen mahkeme heyetinin Ölmez’in “Örgüt üyesi” olduğuna dair “Kuvvetli somut delillerin bulunması, tutuklama nedenlerinin bulunması, aleyhine mevcut adli bulgular, delillerin tamamen toplanmamış olması” gerekçeleri ile tutuklanmasına karar verdiği yer aldı. Ölmez’in Avukatı Ali Bozan, müvekkilinin tutuklanma gerekçesi olarak Radyo Ses çalışanı olarak takip ettiği etkinliklerin gösterildiğini belirtti. Ölmez’in katıldığı iddia edilen etkinliklerin emniyetin bilgisi dahilinde yapılan etkinlikler olduğunu dile getiren Bozan, “Ölmez’in tutuklandığı tarihteki siyasal atmosferden kaynaklı verilmiş hukuksuz tutuklama kararının ortadan kaldırılmasını bekliyoruz” dedi. İHD Mersin Şube Sekreteri Avukat Özgür Çağlar tutuklamaların hukuksuz olduğunu belirterek, tutukluların serbest bırakılmasını istedi. (MersinDİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2017 18:02
www.evrensel.net
ETİKETLER Fatma Ölmez