Ali Rıza Arslan 16 aydır oğlunun cenazesini arıyor

Ali Rıza Arslan 16 aydır oğlunun cenazesini arıyor

Ali Rıza Arslan, 16 aydır Sur'da yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren oğlu Hakan Arslan'ın cenazesini arıyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 104 gün süren çatışmalarda yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın cenazesinden 16 aydır haber yok. Defalarca geldiği Diyarbakır’da tüm kurumlara başvuran baba Ali Rıza Arslan, oğlunun cenazesinin inşaatın devam ettiği alanda bulunduğunu ve cenazenin inşaatın altında kalmasını istemediğini söyledi. 

Sur’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde 22 Ocak 2016’da yaşamını yitiren ve yasak nedeniyle Sur’da defnedilen Hakan Arslan’ın cenazesine ilişkin o günden bu yana haber yok. Cenazenin bulunması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına defalarca yaptıkları başvurudan sonuç almayan Arslan ailesi, avukatları aracılığıyla Sur’dan çıkan ve tutuklanan kişilerle cezaevinde görüşme sonucunda cenazenin yasaklı alandaki Hasırlı Mahallesindeki Hasırlı Camisi yanına defnedildiğini öğrenmişti. Bunun üzerine cenazenin defnedildiği yerin tespit edilip, çıkarılması için tekrar başvuruda bulunan ailenin talebini savcılık, cenazenin defnedildiği belirtilen yerde daha önce yapılan arama ve kazı çalışmalarında herhangi bir cenazeye rastlanmadığı gerekçesiyle reddetti. Cenazenin çıkarılması için Diyarbakır Valiliğine başvuran aileye, şuna ana kadar cevap verilmiş değil.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: CENAZE YOK

Ailenin cenazenin bulunması talebiyle daha önce başvuruda bulunduğu İçişleri Bakanlığı ise, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile koordine kurulduğu ve emniyetin kendilerine bildirilen adreslerde kazı çalışması yapıldığı ancak cenazenin bulunmadığı yönünde cevap verdiğini bildirdi. Bakanlık ayrıca konunun Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturulduğu ve dosyada gizlilik kararı bulunduğunu belirtti. 

‘OĞLUMUN KEMİKLERİNİ İSTİYORUM’

Ali Rıza ArslanOğlunun cenazesini bulma umuduyla Erzurum’un Karayazı ilçesinden birçok kez geldiği Diyarbakır’a tekrardan gelen baba Ali Rıza Arslan, defalarca başvurdukları Diyarbakır Valiliği ve savcılıktan bir sonuç alamadıklarını söyledi. “Oğlumun bir parça da olsa kemiğini bulmak istiyorum” diyen baba Arslan, “Bir parça kemiği olsun da toprağı, gidip ziyaret edebileceğimiz bir mezarı olsun” dedi. 

Baba olanların acısını anlayacağını belirten Arslan, “16 aydır evimizde huzur yok. Annesinin, kardeşinin durumu perişandır. Diyarbakır’dan dört gözle bir haber bekliyoruz ama yok. Ben oğlumun bir mezarı olsun istiyorum” dedi. 

Çatışmaların ardından iş makineleri ile tamamı yıkılan ilçede Arslan’ın da cenazesinin bulunduğu alanda “Sur sevgi ile yükseliyor” sloganıyla başlatılan inşaat çalışmaları ise sürüyor. İnşaatın oğlunun bedeninin üzerinde yükselme ihtimalini dahi düşünmek istemediğini belirten Arslan, “Diyarbakır valisine seslenmek istiyorum. Bir baba olarak kendisini benim yerime koysun. Oğlumun cenazesi Sur’da o inşaatın yapıldığı alanda. Lütfen oğlumun cenazesinin inşaat altında kalmasını istemiyorum. Ben de bir babayım. Acımın dinmesi için cenazeyi bulabilmek için bana fırsat tanısınlar. Gidip oğlumun cenazesini bulayım” dedi. (DİHABER)

www.evrensel.net