Emeğe yönelik saldırılara sermaye medyası desteği

Emeğe yönelik saldırılara sermaye medyası desteği

İktidar, referandum sonrası emeğe yönelik saldırılarını artırırken en büyük destekçisi gerçekleri eğip büken sermaye medyası!

Meltem AKYOL
İstanbul

İşsizlik artıyor ve derinleşiyor, işçilerin tek güvencesi kıdem tazminatı ve memurların iş güvencesi ise kaldırılmak isteniyor. Referandum sonrası emek alanına dönük ciddi saldırılar gündemde.

Başta iktidar yanlısı basın yayın kuruluşları olmak üzere sermaye medyası ise tüm bu saldırıları alkışlarla karşılıyor. Öyle haberler yapılıyor, gerçekler öyle çarpıtılıyor ki yeni uygulamalar, işçilere “müjde”ymişçesine anlatılıyor, bu değişikliklere gösterilecek tepkilerin önü kesilmek isteniyor.

Gazetelerde çıkan örnekler üzerinden söylenen yalanları ve ülkedeki gerçekleri anlatmaya çalışalım.

İŞSİZLİK RAKAMLARI: YALANLAR VE GERÇEKLER

İşsizlik rakamlarının açıklanmasının hemen ardından gazeteler ya işsizlik rakamlarını görmezden gelir ya da oradan iktidarı övmenin bir vesilesini çıkarır. Nasıl olur diye düşünüyorsanız Sabah gazetesinin haberine birlikte bakalım.

Yüzde 12.6 olarak açıklanan işsizlik rakamlarını Sabah gazetesi birinci sayfasında sürmanşetten gördü: “20 günde 284 bin yeni istihdam”. Gazete, haberinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Şubat’ta başlattığı istihdam seferberliği karşılığını buldu. 284 bin kişinin işe yerleştirilmesiyle işsizlik 10 ay sonra ilk kez düştü” ifadelerini kullandı.

Gazetenin sürmanşetten verdiği haberde ne bir yılda işsizler ordusuna katılan 676 bin kişiden söz edildi, ne de işsiz sayısının 3 milyon 900 bin olduğu yazıldı. Sabah’ın haberinde her dört gençten birinin işsiz olduğu, her üç çalışandan birinin kayıt dışı olduğu gerçeği de görmezden gelinen bir başka nokta.

Hürriyet gazetesi de rakamları iç sayfalarından gördüğü haberinde istihdam seferberliğinin işsizliği düşürdüğünü iddia etti.

KARAR’IN MEMURA MÜJDESİ: İŞ GÜVENCESİ KALKIYOR

Sabah gazetesinin işsizlik rakamlarından çıkardığı övgüyü Karar gazetesi ise kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortandan kaldırılmasından çıkarmış. ‘Memur gidiyor, çalışan geliyor’ manşetiyle kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortandan kaldırılmasını müjde gibi veren gazete haberinde “Devletteyim işim garanti dönemi tarihe karışıyor... Devlet kadrolarında sözleşmeli çalışan dönemi başlayacak, özel sektördeki gibi performans kriteri gözetilecek” ifadelerine yer verdi. Yani taşeron çalışma sistemi daha da yaygınlaştırılacak, özel sektörde olduğu gibi iş güvencesi işverenin iki dudağı arasında olacak.

KIDEM TAZMİNATI FONU

Bir başka örnek ise Akşam gazetesinden. Kıdem tazminatı fonu uygulamasını sürmanşetine taşımış. Başlığı “Kıdem Tazminatında Doğru Bilinen Yanlışlar.” Haberin kendisi, başlığının aksine yanlış ve kafa karıştırıcı ne kadar bilgi varsa bunları doğru yapmaya çalışıyor. Haberden bir örnek vermek yeterli. Fonla birlikte “Miktar değil hesaplama değişiyor” diyor Akşam. Gerçek ise tam tersi. Şu anda kıdem tazminatı son alınan ücret üzerinden hesaplanıyor. Fon ise çalışılan dönemin aylığı üzerinden kesileceği için işçinin eline geçecek tutar her koşulda düşüyor.

www.evrensel.net