Gazeteci Nedim Türfent, 21 gündür hücrede tutuluyor

Gazeteci Nedim Türfent, 21 gündür hücrede tutuluyor

Van T Tipi Cezaevi'ne sevk edilen kapatılan DİHA muhabiri Nedim Türfent, 21 gündür tek kişilik hücrede tutulduğunu yazdı.

Van girişinde 12 Mayıs 2016 tarihinde durdurularak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Nedim Türfent gönderdiği mektupta yaşadıklarını anlattı. 26 Nisan’da Van T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne sevk edilen Türfent, cezaevi idaresinin kendisine yönelik baskılarına dikkat çekti.

Türfent gönderdiği mektupta şunlara yer verdi: “26 Nisan’dan beri hücredeyim. Yatak koğuş kapısından avlu kapısına kadar oda 3 buçuk metre, avlu ise 4 buçuk metre! İki haftadır TV, radyo, gazete yok! İstedim yokmuş. İlk çayımı 6 gün sonra içtim. 6 gün boyunca kantinden hiçbir şey vermediler. Okuyacak bir şey yok diye Tursil deterjanının üzerindeki yazıları okuyorum! Spor-sohbete çıkarmıyorlar. Kütüphaneden henüz kitap vermediler. Müdür ‘Üçlü odalarda yer yok’ diyor. Var olduğunu ispatladım oda no söyleyerek, bu kez de ‘Herkes istiyor’ dedi. ‘Belki 1 ay kalırsın’ dedi.”

Gazeteci Nedim Türfent, gözaltına alınmadan önce kimi sosyal medya hesapları tarafından ölümle tehdit edilmişti. Türfent'ten ilk etapta haber alınamazken, kamuoyu baskısı sonucu Yüksekova’ya götürüldüğü açıklanmıştı. Daha sonra Türfent, "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla 13 Mayıs'ta tutuklandı. Tutukluluk kararında yaptığı haberler ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterildi. Türfent, önce Hakkari Cezaevi'ne daha sonra Van M Tipi Cezaevi'ne ve oradan da Van T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edildi.

Yaklaşık 1 yıldır tutuklu olan Türfent'in iddianamesi yeni hazırlandı. Türfent'in ilk duruşması 14 Haziran'da Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (Van/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Nedim Türfent