Bir Yeşilçam hikayesi: İhsan Yüce

Yeşilçam'ın unutulmaz ustası İhsan Yüce'nin hayatını konu alan 'Bir Yeşilçam hikayesi: İhsan Yüce' adlı belgeselin ilk gösterimi yarın.

Türkiye’nin en üretken sanatçılarından İhsan Yüce’nin 1929’da başlayan ve 1991 yılında son bulan hayatını bütün yönleriyle ele alan “Bir Yeşilçam Hikâyesi İhsan Yüce” belgeselinin ilk gösterimi, yarın (17 Mayıs Çarşamba) saat 20:00'de, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evinde gerçekleşecek.

İhsan Yüce’nin hayatına yakından tanıklık eden 21 anlatıcının büyük sanatçıyı anlattıkları belgeselde, unutulmaz filmlerden unutulmaz sahneler ve insan hikayeleri yer alıyor. Türkiye’nin gerçekliklerini aktarmada komediyi güçlü bir enstrüman olarak kullanan İhsan Yüce’nin dram ağırlıklı filmleri olan “Bedrana, Fırat’ın Cinleri, Bebek, Ah Güzel İstanbul, Çark ve Güneşli Bataklık” da belgeselde yer verilen yapımlar arasında bulunuyor.

Yönetmenliğini Özgür Güzelgül’ün yaptığı ve bir saat süren belgeselde İhsan Yüce’nin hayatına her açıdan tanıklık yapmamızı sağlayan 21 anlatıcı ise şöyle: Aslı Yüce, Mazlum Çimen, Aytaç Arman, Gül Sunal, Atilla Dorsay, Menderes Samancılar, İlyas Salman, Müjdat Gezen, Berhan Şimşek, Cahit Berkay, Tuncay Akça, Çetin Tunca, Korhan Yurtsever, Yusuf Ekşi, Zerrin Acuner, Barış Zeren, Adil Ali Atalay, Hasan Aras (Travolta Hasan), Tarkan Kaynar, Kadir Çil, Suat Dolu, Feride Filiz, Yılmaz Atadeniz ve Hikmet Karagöz. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Mayıs 2017 12:44
www.evrensel.net