Batman’da cinsel istismar  faillerini kim koruyor?

Batman’da cinsel istismar faillerini kim koruyor?

Batman'da cinsel istismar skandalının arkasında AKP'ye yakın isimlerin çıktığı iddia edilirken, kadınlar 'Failleri kim koruyor' diye tepkili.

Batman’da 14 yaşındaki G.’nin ve onlarca çocuğun cinsel istismara maruz bırakılarak fuhşa zorlanmasının yankıları sürerken, kefaletle serbest bırakıldığı ya da ifade dahi vermediği iddia edilen isimlerin arasında birçok patron ve AKP’ye yakın isimler olduğu öne sürülüyor. Bölgedeki kadın kurumları Batman’da yaşananlar için, ‘Tecavüzün Kefaleti Olmaz!, Tecavüz Satın Alınamaz’ sloganı ile Batman’da olacaklarını, durumu protesto edeceklerini duyurdu. 

Batman’da 14 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakılarak fuhşa zorlanmasının ve aylardır onlarca çocuğu fuhşa zorlayan bir çetenin ortaya çıkmasının ardından kamuoyundan tepkiler yükselmeye devam ediyor.

HENÜZ SORUŞTURMA AŞAMASINDAYMIŞ!

Gazete Şûjin’in ortaya çıkardığı iddiaların ardından yeni gelişmeler yaşandı. 

Daha önce basında 18 Nisan tarihinde ‘ilk duruşma görüldü’ haberinin aksine, aslında davanın görülmediği ve olayın henüz soruşturma aşamasında olduğu öğrenildi. Buna göre G. savcılığa verdiği ifadede, kendisine yaşatılanları aktardı ve ifadesinin ardından Sosyal Hizmetler Kurumu’na gönderilerek koruma altına alındı. G.’nin verdiği ifadesi doğrultusunda, kendisini fuhşa zorlayan Yıldız Ç., cinsel istismara maruz bırakanlardan esnaf Şakir A. ile Batman’da AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve olaydan 5 gün önce Hac’dan geldiği öğrenilen muhtar Abdulkadir T. ile bir kişi daha gözaltına alındı. İfadeleri alınan failler, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı getirilmişti. 

KEFALETLE SERBEST BIRAKILANLAR KİM?

Dosyaya gizlilik kararı getirildi, ancak suça ortak olan pek çok ismin ifadesinin dahi alınmaması ve alınanların ise serbest bırakılması iddiası soru işaretlerine neden oluyor. Gazete Sujîn, bu erkeklerin bir kısmının ‘kentin tanınmış isimleri olduğu için’ kefaletle serbest bırakıldığını iddia etmişti. Kefaletle serbest bırakıldığı iddia edilenlerin ekonomik olarak güçlü ya da AKP’yle ilişkili insanlardan oluştuğu öne sürülüyor.

Bu isimler arasında iş insanları, esnaf ve üst düzey isimlerin de olduğu iddia ediliyor. Faillerin suçtan sıyrılmak için birbirlerine rüşvet teklif ettiği, esnaf ve iş insanlarının birbirini korumaya çalıştığı da iddialar arasında. Batman’da yaşanan cinsel istismarların son dönemde artışı ve yaşananların gizlenmeye çalışılması da bu iddiaları güçlendirir nitelikte.

Çocukları fuhşa zorlayan Yıldız Ç.’nin 6 çocuğu olduğu ve iki erkek çocuğundan birinin uzman çavuş, diğerinin ise özel harp dairesinde polis olduğu iddia ediliyor. Bazı kız çocuklarının ise kaçırılarak bu fuhşa zorlanması da bir ailenin HDP’ye yardım için başvurmasıyla ortaya çıkmıştı.

AKP-POLİS İŞBİRLİĞİ Mİ VAR?

Tevgera Jinên Azad (TJA), DBP Kadın Meclisi ve DTK Kadın Komisyonu ise yaptıkları açıklamalarla, ikinci N.Ç davası olarak tanımlanan bu olayının son bir yıldır bölgede yürütülen sıkıyönetim gerçeği ile bağlantılı olduğunu vurguluyor. Kürt kadınlara yönelik özel savaş konseptlerine dikkat çeken kadınlar, bölgede gençlik içinde fuhuş ve uyuşturucunun bizzat AKP hükümeti ve polis tarafından yönetildiğine dikkat çekiyor. Kadınlar istismarcıların korunduğu, kefaletle salıverildiği, dosyanın gizlenerek adeta toplumdan kaçırılmak istendiği bu durumda AKP ve polis işbirliğini işaret ediyor.

Konuya ilişkin Şûjin’e konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Komisyonundan Derya Arslan da, şu bilgileri veriyor: “Yaşları çok küçük olmasına rağmen, farklı yerlerde farklı mahallelerde ve Batman’da bizim en çok değer ailesi dediğimiz, yurtsever ailelerin bulunduğu mahallelerde çocukların sistematik olarak fuhşa zorlandığını tespit ettik. Buna ilişkin de Batman’da bulunan birçok iş adamı ve esnafın dahil olduğunu öğrendik. Bunların çete olduğu bariz ortada ve yaptıkları ve yapma amaçları da açığa çıkmış durumda.”

KADIN ÖRGÜTLERİ YARIN BATMAN’DA

Bu durum için ciddi bir kamuoyu oluşması gerektiğine vurgu yapan Derya, bütün kadınlara şu çağrıyı yapıyor: “Bu olaya sessiz kalmamalı ve duyarlılıklarını göstermelidirler. Ama HDP, DBP değil, kadın komisyonları değil, halk cephesinde inanılmaz bir duyarsızlık ve sessizlik var. Bu sessizlik bir kadın olarak beni çok rahatsız ediyor. Buna ilişkin de elimizden geldiği gücümüzün yettiği kadar, hatta gücümüzden fazlasını kullanarak bunu gündemleştirip, bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Çocuklarımız üzerinden kimlerin bu şekilde bir politika yürüttüğünü açığa çıkarıp karşılarında duracağız ve ne gerekiyorsa onu yapacağız.”

TJA da  dün yaptığı açıklamayla yarın Batman’da olacaklarını duyurdu. Açıklamada, “Yargının tecavüzcüleri kefaletle serbest bırakma kararına itiraz etmek için DTK, HDP, DBP kadın meclis ve temsilleriyle, kapatılan kadın kurum bileşenleri ile 17 Mayıs 2017 tarihinde ‘Tecavüzün Kefaleti Olmaz… Tecavüz Satın Alınamaz’ sloganı ile Batman’ da olacağız” denildi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Mayıs 2017 16:53
www.evrensel.net