New York Times, 'Diriliş Ertuğrul'u inceledi

New York Times, 'Diriliş Ertuğrul'u inceledi

New York Times, Türkiye’de çok izlenen ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisini mercek altına aldı: Siyasi gerçeklikten fantezi dünyasına kaçma isteği.

New York Times gazetesi, Türkiye’de çok izlenen ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisini mercek altına aldı. ‘Bir televizyon dizisinin Erdoğan’ın Türkiyesi hakkında anlattıkları’ başlıklı makalede, ‘Diriliş Ertuğrul’un Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın söylemlerindeki hissiyatı yansıttığı tezi işlendi. Makalede ,“Bu dizi hem düşmanlara karşı ulusal bir varlık gösterme konusundaki derin arzuyu, hem de Türkiye’nin içinde bulunduğu karman çorman gerçeklikten rahatlatıcı bir fantezi dünyasına kaçma isteğini yansıtıyor” yorumu yer aldı.

‘TARİHSEL DOĞRULUK ÇOK DA ÖNEMLİ DEĞİL’

Gazete Duvar’ın NYT’den aktardığı makalede, ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinde kullanılan ‘Bir Milletin Uyanışı’ sloganının, ‘Erdoğan’ın nisandaki anayasa referandumunu Türk ulusunun düşmanlarına ve içerideki hainlere karşı bir mücadele’ olarak tanımlaması sonrası oluşan atmosferle uyumlu olduğu belirtildi. “Türkiye’nin ulusal ruh hali sık sık belirli televizyon şovlarıyla ölçülebiliyor” denilen makalede, Diriliş Ertuğrul dizisindeki atmosferin ‘milliyetçi’ olduğu ve bu durumun ‘başarısız darbe girişiminden sonra yaralı ve savaşçı bir ruh haline giren ülkeyi etkilediği’ yorumu yapıldı.

Makalede, “Dizinin siyasi ruh halini ne kadar yansıttığı, tarihsel doğruculuk konusundaki gevşek yaklaşımından daha önemli. Sizi, referandum boyunca hilal ile haç arasındaki acı bir mücadeleden söz eden Erdoğan’ın ifade ettiği Müslüman milliyetçiliğini yakalıyor” denildi.

‘DİZİLER SİYASETİ YANSITIYOR’

Makalede, “Türkiye’de diziler genelde siyasi atmosferi yansıtıyor. Geçen yılki darbe girişimden sonra ve IŞİD’le PKK’ye yönelik askeri operasyonların ortasında, iç ve dış düşmanlarla savaşan askerlerin ve istihbaratçıların konu edildiği bir televizyon dizisi dalgası söz konusu” ifadeleri kullanıldı. Diriliş Ertuğrul için “Belki de kaçınılmaz olarak, bu dizi Türkiye’nin dindar muhafazakârlar ile laik, kültürel seçkinler arasındaki sert kültür savaşına da gömüldü” denildi.

New York Times’a göre, Diriliş Eruğrul’un popülaritesinin bir sebebi, ‘prestij ve düşmanlara karşı ulusal bir varlık gösterme konusundaki derin arzu’.

Gazete, “Diriliş Ertuğrul gibi diziler, Türkiye’nin büyük bir imparatorluğun mirasçısı ve güçlü, cesur, bilge adamlar tarafından kurulan bir ulus olarak benzersiz bir misyonu olduğu fikrini ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

Makalede, Diriliş Ertuğrul’un popülaritesinin bir diğer sebebi de, ‘siyasi gerçeklikten kaçış’ olarak yorumlandı. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Diriliş Ertuğrul